Ozónovú dieru nám ničia. Tajomného ničiteľa odhalili

15.08.2018 o 20:11 - Peter Minárik

Tento rok v apríli vedci oznámili, že objavili v atmosfére nečakane veľký nárast množstva látky, ktorá ničí ozónovú dieru. Chemikália CFC-11, ktorú objavili je už 30 rokov zakázaná, takže niekto zakázanú látku vyrába nelegálne a tajne. Teraz je jasné, kto za to môže. 

Ozónovú dieru nám ničia. Tajomného ničiteľa odhalili

Práve v dôsledku prítomnosti tejto látky sa ozónová diera nezaceluje tak rýchlo, ako by sa mala. Vedci tak niekoľko mesiacov skúmali, kto za to môže a vinník je známy. Stopy vedú do Číny, ktorá to nepopiera, no ukazuje aj na ostatných.

Vyšetrovania sa ujala nevládna organizácia Environmental Investigation Agency, ktorej experti identifikovali zakázanú látku CFC-11 v továrniach v Číne, kde vyrábajú plastovú penu, ktorá slúži aj ako izolant.

Z 21 odhalených továrni až 18 potvrdilo, že túto látku skutočne používajú a nebránili sa priznaniu, napriek tomu, že táto látka je zakázaná. Vedúci továrni vyšetrovateľom povedali, že to robia aj oni, pretože to tak robia všetci.

Vedúci pracovníci sa rovnako priznali, že úrady továrne síce kontrolujú, no od skorumpovaných úradníkov dostanú avízo, že sa blíži kontrola a oni na pár dní radšej továrne zatvoria a pracovníkov nechajú doma.

Látka CFC-11 vznikla ešte v minulom storočí a jej škodlivosť spočíva v tom, že v atmosfére sa drží aj 70 rokov. Keď sa látka nachádza v atmosfére, tak sa uvoľňujú ďalšie látky, ktoré ničia molekuly ozónovej vrstvy. Stále sa tak rozpadajú látky, ktoré unikli do atmosféry ešte pred desiatkami rokov. Látka je pritom od roku 1987 zakázaná. 

Reklama MediaAd