Pápež František v kázni hovoril o potrebe chrániť životné prostredie i o klimatických zmenách

Pápež František v kázni hovoril o potrebe chrániť životné prostredie i o klimatických zmenách
Dominik Cenkner

Pápež František viedol v nedeľu bohoslužbu na Námestí sv. Marka v Benátkach a varoval pritom pred poškodzovaním životného prostredia a nadmerným cestovným ruchom. Hovoril aj o klimatických zmenách. Informuje o tom TASR.

Jednodňová návšteva 87-ročného pápeža v Benátkach bola pozorne sledovaná v súvislosti s obavami o jeho krehké zdravie. František za uplynulých 11 rokov svojho pôsobenia často chodil po svete, od návštevy francúzskeho Marseille v septembri minulého roka však necestoval.

Na Námestí sv. Marka za slnečného počasia pozdravil viac než 10 000 veriacich. Krátko predtým navštívil ženskú väznicu na ostrove Giudecca, kde Vatikán zriadil svoj pavilón v rámci benátskeho bienále umenia. Počas príhovoru vyzdvihol význam umenia v boji proti rasizmu. Podľa hlavného kurátora bienále Josého Tolentina de Mendoncu je Františkova návšteva „historickým momentom, keďže je prvým pápežom“, ktorý príde na benátske bienále.

 

Následne sa František prihovoril aj mladým Benátčanom v bazilike Santa Maria della Salute. Povzbudil ich, aby sa zapojili do diania vo svete napriek tomu, že v súčasnosti je každý zväčša „sám so svojím mobilným telefónom, prilepený k sociálnym sieťam a videohrám“. Nabádal pritom mladých, aby „odložili mobily“ a stretávali sa s ľuďmi.

Potreba chrániť životné prostredie i klimatické zmeny

František následne počas omše hovoril o „okúzľujúcej kráse“ Benátok, zároveň však spomenul množstvo hrozieb, ktorým musí toto mesto čeliť - klimatickú zmenu, masy turistov i „narušené sociálne vzťahy, individualizmus a osamelosť“.

„Benátky tvoria jeden celok s vodou, na ktorej ležia. Bez starostlivosti a ochrany tohto prírodného prostredia by mohli dokonca prestať existovať,“ upozornil ďalej pápež. „Podobne je aj náš život navždy ponorený do prameňov Božej lásky,“ dodal.

Ako jednu z hlavných výziev Benátok uviedol František „náročnosť vytvorenia prostredia vhodného pre ľudí prostredníctvom adekvátneho manažmentu cestovného ruchu“ spolu so „zmenou klímy... krehkosťou stavieb, kultúrneho dedičstva, ale aj ľudí.“

 

Pápež František má k témam ochrany životného prostredia i klimatickým zmenám blízko. Vo svojich príhovoroch už neraz upozornil na potrebu chrániť svet okolo nás, jednak aby sme my sami dokázali prežiť, ale tiež v rámci úcty k Božiemu stvorenstvu.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Prehánky, búrky
26 °C / 10 °C
Dušan
Zajtra
Prehánky, búrky
27 °C / 7 °C
Iveta
Utorok
Prehánky, búrky
26 °C / 7 °C
Viliam
Streda
Prehánky, búrky
26 °C / 7 °C
Vilma
Štvrtok
Polooblačno
27 °C / 8 °C
Ferdinand
Piatok
Prehánky, búrky
27 °C / 7 °C
Petronela
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd