Partizánske zasiahla povodeň. Ulicami sa valila voda po stacionárnej BÚRKE. Hrozia nám však ďalšie

Peter Minárik

Ulicami mesta Partizánske sa po sobotňajších búrkach valila voda. Voda zaplavila pivnice a prívalová vlna sa hnala ulicami mesta. Na vine je stacionárna búrka, ktorá vyprodukovala veľké množstvo zrážok, pričom na pozore sa teraz treba mať aj v ďalších častiach Slovenska.

Na Slovensku sme v sobotu zaznamenali veľmi teplé počasie. Teploty sa na našom území šplhali až cez letnú úroveň +25 °C, no pokojné počasie sme rozhodne nemali a to predovšetkým na severozápade Slovenska a vyslovene v okolí hôr, kde sa tvorili búrky.

Jedna z búrok zasiahla okolie Partizánskeho. Situácia však aj tu bola veľmi premenlivá. Zatiaľ čo v samotnom meste spadol len 1 mm zrážok, tak západne od mesta spadlo 20-40 mm zrážok. Zrážky spôsobili najväčšie problémy v mestskej časti Návojovce, Žabokreky nad Nitrou a Chynorany, kde voda zaplavila ulice a niektoré pivnice.

 

V meste Partizánske zasadal krízový štáb a vyhlásil mimoriadnu situáciu.

Vyskytli sa stacionárne búrky

Búrky boli nebezpečné tým, že boli stacionárne. Stacionárne búrky sa veľmi pomaly pohybujú a zväčša sú lokalizované v oblasti hôr, kde sa neustále regenerujú a doslova stoja. Ide o typické letné búrky, ktoré sa často vytvoria rýchlo v oblasti hôr, kde sa aj ľudovo povedané vypršia.

Takéto búrky sa v sobotu tvorili predovšetkým na severozápade Slovenska a v oblasti hôr. Kopcovitý terén totiž ľahšie koncentruje vlhkosť, keďže vlhší vzduch núti orografia hôr stúpať, čím rastie kopovitá oblačnosť a z tejto oblačnosti sa tvorili početné búrky.

Stacionárne búrky sú nebezpečné predovšetkým tým, že sú schopné priniesť intenzívne lejaky, ktoré následne vyvolajú prívalové povodne.

Ďalšie búrky v nedeľu

Ani v nedeľu nás úplne pokojné počasie nečaká. Opäť síce bude teplo, ale v priebehu dňa budú vznikať ďalšie prehánky a búrky, ktoré budú viazané predovšetkým na naše hory.

 

Búrky sa tentoraz nevyskytnú, len na severozápade Slovenska, ale môžu sa vyskytnúť prakticky kdekoľvek. Ich najväčšia pravdepodobnosť je na strednom Slovensku.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Búrky
25 °C / 10 °C
Vilma
Zajtra
Polooblačno
23 °C / 8 °C
Ferdinand
Piatok
Dážď
23 °C / 7 °C
Petronela
Sobota
Dážď
25 °C / 6 °C
Žaneta
Nedeľa
Búrky
28 °C / 11 °C
Xénia
Pondelok
Prehánky, búrky
28 °C / 10 °C
Karolína
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd