Vlna horúčav naďalej sužuje časti USA a Kanady. Teploty sa šplhajú vysoko nad +40 °C, rozširujú sa lesné požiare a z tepla umierajú ľudia aj zvieratá.
Rekordné horúčavy v západnej časti USA a Kanady trvajú už niekoľko dní. Počas tejto bezprecedentnej vlne horúčav bolo zlomených množstvo teplotných rekordov.
V údolí smrti, známom ako najteplejšie miesto na Zemi, v piatok namerali +54,4 °C, ktorá bola v histórii meraní za takmer 150 rokom nameraná iba 5-krát.
Veľkú časť západného pobrežia USA atakujú teploty okolo +50 °C, pričom pobrežie USA takéto horúčavy nikdy nezažilo. V Las Vegas v štáte Nevada vystúpil teplomer na +45,6 °C.
V kanadskom Lyttone minulý týždeň namerali rekordnú teplotu +49,6 °C. O niekoľko dní neskôr Lytton takmer úplne celý vyhorel.
Varovanie pred horúčavami platí bez obyvateľov v Kalifornie, Nevady, Arizony a Utahu, kde taktiež platí varovanie pred lesnými požiarmi.
Dôvodom dlhotrvajúcej a extrémnej vlny horúčav je tzv. tepelná kupola. Oblasť vysokého tlaku sa nachádza nad rozsiahlou geografickou oblasťou ako pokrievka na hrnci a celé dni zachytáva teplo.
V takomto teple na následky horúčav zomrelo už stovky ľudí v USA aj v Kanade a aj mnoho živočíchov.
Extrémna vlna horúčav má skončiť už dnes, kedy teploty začnú postupne klesať.