Peru vyhlásilo výnimočný stav kvôli úniku ropy. Na vine je vlna cunami z Tonga

Dominik Cenkner

Vláda v Peru včera vyhlásila 90 dňový stav ekologickej krízy. A to ako následok poškodenia, ktoré spôsobil únik ropy v pobrežnej oblasti, ktorú pre zmenu zasiahla  vlna cunami z vybuchnutej sopky v súostroví Tonga.

Úrady v rámci opatrení plánujú obnovu a vyčistenie postihnutých oblastí. Únik ropy zničil najmenej 21 pláží, pričom zabil desiatky vtákov a ďalších živočíchov.

Do mora tam vytiekla ropa, ktorú vykladali z tankera Mare Doricum, plaviaceho sa pod talianskou vlajkou. Jeho cieľom bola rafinéria La Pampilla v meste Lima.

Po nešťastí peruánsky regulačný úrad Osinergmin v rafinérii dočasne zastavil prevádzku. Vláda zas žiada odškodnenie od španielskej ropnej spoločnosti Repsol, do ktorej rafinérie sa ropa vykladala.

Vláda i ekológovia vinia firmu z neskorej a nedostatočnej reakcie. Spoločnosť Repsol zas tvrdí, že o vlne cunami nebola od miestnych úradov varovaná.

Medzičasom sa prípadom začala zaoberať aj peruánska prokuratúra. Tá zahájila vyšetrovanie ekologickej katastrofy, ktorá je podľa nej jednou z najhorších v Peru za posledné roky.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno, búrky
32 °C / 12 °C
Vratislav
Zajtra
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Alfréd
Štvrtok
Skoro jasno
30 °C / 13 °C
Valéria
Piatok
Skoro jasno, búrky
32 °C / 14 °C
Alojz
Sobota
Búrky
30 °C / 12 °C
Paulína
Nedeľa
Polooblačno
28 °C / 13 °C
Sidónia
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd