Piatkové búrky neutíchajú. V Žiline zaplavilo ulicu, pri Trnave sa zrejme vyskytol downburst

29.07.2022 o 19:28 - Dominik Cenkner

Búrky nepoľavujú ani v podvečerných hodinách. Práve naopak. Naberajú na sile a spôsobujú prvé škody a problémy.

Piatkové popoludnie sa nesie v znamení búrok. Tie sa tvoria vďaka vhodným podmienkam - je teplo a k nášmu územiu sa blíži pole zrážok, ktoré majú za následok nestabilitu v atmosfére.

Prvé búrky sa začali tvoriť krátko pred 13. hodinou neďaleko Handlovej. Neskôr pribúdali aj ďalšie, a to najmä v Žilinskom kraji, ale búrky sa vyskytli aj na inom území, napr. v Bratislave.

Búrky neutíchajú, práve naopak

Aktuálne je najbúrlivejšie v Žilinskom kraji kde dochádza k opätovnému tvoreniu búrok, čo má za následok, že sa tam vyskytujú výdatnejšie zrážky. Tie už spôsobili problémy v Žiline.

Zaplavilo tam tzv. Rondel. Ide o estakádnu kruhovú križovatku, ktorá tvorí dôležitý dopravný uzol na mestskom okruhu.

Podľa dostupných údajov od Slovenského hydrometeorologického ústavu, sa úhrny zrážok pohybujú zväčša v rozmedzí od 5 do 20 mm zrážok. Nad 20 mm spadlo len v Čadci (20,4 mm) a v Skalitom (20,2 mm). Žilina, kde zaplavilo ulicu udáva cez 15 mm zrážok.

Silnie aj vietor

Okrem prívalových zrážok sprevádza búrky aj silnejší vietor. Podľa informácií od vás, našich čitateľov, sa pri Trnave mal vyskytnúť aj downburst.

Túto informáciu zatiaľ nemôžeme potvrdiť. Downburst je intenzívny nárazový vietor pri búrkach. 

Vzniká vtedy, keď sa dažďové kvapky alebo krúpy vypadávajúce z búrky, dostanú do suchšej vrstvy vzduchu. Tam sa začnú vyparovať, čím sa ochladzuje vzduch, ktorý následne padá k povrchu, keďže je chladnejší ako okolie.

Väčšinou však tento jav spôsobuje aj škody. Tie zatiaľ z okolia Trnavy hlásené neboli. Situáciu preto budeme pozorne sledovať.

Už o pár hodín k nám navyše dorazí ďalšia vlna zrážok. Viac podrobností pre vás pripravujeme v samostatnom článku.

Na záver len pripomíname, že pohyb búrok môžete sledovať aj vy, a to cez náš iRadar.