Po 50 rokoch pristál na Mesiaci americký modul. Najnovšie sa ukázalo, že pristál na boku

Po 50 rokoch pristál na Mesiaci americký modul. Najnovšie sa ukázalo, že pristál na boku
Dominik Cenkner

Americký komerčný lunárny modul Odysseus pravdepodobne leží po pristátí na povrchu Mesiaca na boku. V piatok to uviedla americká súkromná spoločnosť Intuitive Machines (IM).

Modul Odysseus triedy Nova-C predstavuje prvé pristátie amerického zariadenia na Mesiaci po viac než 50 rokoch. Informuje o tom TASR.

Modul v tvare šesťuholníka pristál v blízkosti južného pólu Mesiaca vo štvrtok o 00.23 h SEČ. Spomalil pri tom z rýchlosti 6500 kilometrov za hodinu.

IM najnovšie informovala, že pri záverečnom zostupe modulu museli pozemné tímy prepnúť na záložný navádzací systém a po pristátí trvalo niekoľko minút, kým nadviazali rádiové spojenie. Modul pritom pravdepodobne narazil do skaly.

 

Misia NASA v ohrození?

Spoločnosť pôvodne informovala, že modul pristál vo vzpriamenej pozícii. Generálny riaditeľ IM Steve Altemus však v piatok oznámil, že došlo k nesprávnej interpretácii údajov.

Solárne panely však podľa neho fungujú. Vedecké experimenty Národného úradu pre letectvo (NASA) by tak mohli stále pokračovať.

Misia tohto modulu sa nazýva IM-1. Nova-C je trieda lunárnych pristávacích modulov navrhnutých na dopravu malého užitočného nákladu na povrch Mesiaca.

Ide o súčasť programu NASA s názvom Komerčné lunárne nákladné služby (CLPS). Samotný CLPS je súčasťou programu NASA s označením Artemis.

 

Jedným z dlhodobých cieľov tohto programu je zriadenie stálej základne s posádkou na Mesiaci. Modul odštartoval 15. februára na palube stredne ťažkej nosnej rakety Falcon 9 americkej súkromnej spoločnosti SpaceX.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Prehánky
12 °C / -3 °C
Jela
Zajtra
Občasný dážď
13 °C / -4 °C
Marcel
Nedeľa
Prehánky
13 °C / -4 °C
Ervín
Pondelok
Prehánky
13 °C / -3 °C
Slavomír
Utorok
Prehánky
12 °C / -3 °C
Vojtech
Streda
Občasný dážď
13 °C / -2 °C
Juraj
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd