Po povodniach sa Ružín zmenil na veľkú skládku odpadu. Je to vizitka nás všetkých

Dominik Cenkner

Tento týždeň na Slovensku prevládalo mimoriadne nepriaznivé počasie, pri ktorom sa takmer každý deň vyskytovali výdatné zrážky. Tie spôsobili záplavy na viacerých miestach. Dážď pomaly ustáva, voda klesá a na povrch sa opäť raz dostala nelichotivá ľudská vlastnosť.

Na mysli máme situáciu na vodnej nádrži Ružín, ktorá sa nachádza neďaleko Košíc a najmä neďaleko Slovenského raja a Slovenského krasu. Po posledných povodniach sa hladina, inak pekne čistej vody, zmenila na jednu obrovskú skládku odpadu.

Najjednoduchšie by v tomto prípade bolo ukázať prstom na rómskych obyvateľov, ktorí žijú v okolí, resp. v okolí riek, ktoré sa do Ružína vlievajú. Pravdou však je, že je to vizitka nás všetkých, miestnych i turistov.

Na vodnej hladine tak v týchto dňoch pláva odpad rôzneho druhu. Od plastov, dreva, nakosenej trávy, chladničiek a inej elektroniky, cez lode, ktoré kotvili na brehoch a dokonca aj jedno mólo. Odpadu je toľko, že rybári majú problém sa člnom dostať z jedného brehu na druhý.

Takto vyzerá Ružín, keď je vyčistený, Foto: Juliana Juju Holotová
Takto vyzerá Ružín, keď je vyčistený, Foto: Juliana Juju Holotová

Niektoré informácie dokonca hovoria o tom, že voda mala zo sebou spláchnuť aj jeden zo zberných dvorov, ktoré sa pri jednom z vodných tokov nachádzajú. Zásadou pre všetkých by malo byť to, že keď niečo k vode donesiem, mal by som si to so sebou zobrať späť.

Pravdou je, že momentálna situácia sa nestala po prvýkrát. Stačí, že opäť výdatnejšie poprší a všetko sa znovu zopakuje. Hlavu v smútku tak majú najmä vodohospodári, ktorí odpad musia opäť raz upratať na vlastné náklady.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Búrky
25 °C / 5 °C
Gertrúda
Zajtra
Prehánky, búrky
25 °C / 6 °C
Bernard
Utorok
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Zina
Streda
Prehánky, búrky
26 °C / 7 °C
Júlia
Štvrtok
Polooblačno
26 °C / 8 °C
Želmíra
Piatok
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Ela
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd