Po prvý krát za 300 rokov je Barbuda prázdna

Ľubomír Franko

Ostrov Barbuda zostal po prechode hurikánu Irma totálne zdevastovaný. Podľa miestnych úradov a premiéra štátu Antigua a Barbuda, viac ako 95% všetkých budov bolo poškodených alebo zničených. 

Ostrov zostal po vyčíňaní živlu neobývateľný. Na ostrove nie je elektrická energia, pitná voda a školy a nemocnica zostali zničené. Úrady sa tak rozhodli pre úplnú evakuáciu ostrova. Po ukončení upratovacích prác, ktoré prebiehali na ostrove v extrémnej nasadenosti viac ako týždeň, sa vo štvrtok po prvý krát za posledných 300 rokov na ostrove nenachádzal ani jeden živý človek. Ako uviedol americký veľvyslanec v Antigui a Barbude Ronald Sanders ,,civilizácia, ktorá žila na ostrove viac ako 300 rokov bola vyhladená." 

Všetkých obyvateľov ostrova Barbuda evakuovali na ostrov Antigua, ktorý hurikánom priamo zasiahnutý nebol. ,,Väčšinu ľudí sme prichýlili v úkrytoch a neskôr im poskytli ubytovanie v ľudských podmienkach," dodal Sanders, ,,našťastie sme sa na hurikán pripravili a ešte pred jeho príchodom sme priviezli zásoby jedla a liekov z Miami."

Medzi evakuovanými je približne 500 detí v školskom veku, ktorým sa momentálne začína školský rok. Antigua tak musí teraz nájsť miesto pre školákov v jej školách, na čo nie sú dostatočné prostriedky. 

Barbuda je malý ostrov o rozlohe 62 kilometrov štvorcových. Hrubý domáci produkt štátu Antigua a Barbuda sa pohybuje na úrovni len $1 miliardy ročne, z čoho je pokryť náklady na obnovu ostrova nemožné. Sanders očakáva, že na obnovu Barbudy sa bude vyžadovať najmenej 200 miliónov dolárov, čo samotný štát nedokáže poskytnúť. Veľvyslanec takisto uvádza, že nejde len o živelnú pohromu ale o humanitárnu krízu a dúfa, že medzinárodná komunita štátu pomôže. Nie preto, že to štát chce, ale preto že to potrebuje. 

,,Myslíme si, že týmto nám príroda dáva jasne najavo, že klimatické zmeny existujú. Vieme že tieto veci sa dejú kvôli márnotratnosti krajín, ktoré sú bohaté a zneužili systém. Nanešťastie, krajiny ako Antigua a Barbuda, ktoré prispievajú k znečisťovaniu atmosféry najmenej na celej Zemi na to dotrpia." dodal Sanders.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno, búrky
27 °C / 10 °C
Ferdinand
Zajtra
Búrky
23 °C / 10 °C
Petronela
Sobota
Búrky
23 °C / 10 °C
Žaneta
Nedeľa
Polooblačno
24 °C / 10 °C
Xénia
Pondelok
Prehánky, búrky
24 °C / 7 °C
Karolína
Utorok
Prehánky, búrky
25 °C / 10 °C
Lenka
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd