Po silnom zemetrasení na Filipínach sa vyskytli ďalšie dotrasy. Vlna cunami našťastie nedorazila

Po silnom zemetrasení na Filipínach sa vyskytli ďalšie dotrasy. Vlna cunami našťastie nedorazila
Dominik Cenkner

V sobotu večer sme vás informovali o silnom zemetrasení, ktoré zasiahlo juh Filipín. Tamojší obyvatelia si nateraz môžu vydýchnuť.

Po sobotňajšom silnom zemetrasení v južnej časti Filipín už nehrozia prívalové vlny, oznámilo Tichomorské centrum varovanie pre cunami (PTWC). Oblasť medzitým zasiahli viaceré dotrasy.

Správy o veľkých škodách alebo obetiach sa zatiaľ neobjavili. Informuje o tom TASR na základe agentúr AP a AFP.

Zemetrasenie s magnitúdou 7,6 nastalo pri východnom pobreží ostrova Mindanao asi hodinu a pol pred polnocou miestneho času. Otrasy vychádzali z hĺbky 32 kilometrov, vyplýva z údajov amerického geologického úradu USGS. Najsilnejší dotras mal podľa nich magnitúdu 6,4.

zdroj: emsc.eu
zdroj: emsc.eu

Vlna cunami našťastie nedorazila

Varovanie pred cunami vydali okrem amerického PTWC aj filipínsky seizmologický ústav, no tiež úrady v Japonsku. Podľa výstrah mohli vlny dosiahnuť výšku jedného metra, prípadne aj viac.

Filipínske úrady odporučili obyvateľom provincií Surigao Del Sur a Davao Oriental na východnom pobreží ostrova Mindanao, aby sa okamžite presunuli na vyššie položené miesta alebo do vnútrozemia. Mnohí obyvatelia Mindanaa podľa AP utekali v panike z domovov.

Podľa vyjadrení miestnej polície a svedkov bolo zemetrasenie „veľmi silné“. Trvať malo niekoľko minút.

Oblasť častých zemetrasení

Pred dvoma týždňami došlo pri Mindanau k zemetraseniu s magnitúdou 6,7, po ktorom hlásili najmenej deväť mŕtvych. Škody zahŕňali zrútený strop v nákupnom stredisku.

Filipíny patria ku krajinám s najvyšším rizikom prírodných pohrôm na svete. V ostrovnej krajine juhovýchodnej Ázie sú časté zemetrasenia a sopečné erupcie.

Krajina totiž leží na tzv. ohnivom kruhu v Tichom oceáne. Súostrovie tiež zasiahne okolo 20 tajfúnov a tropických búrok ročne.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Prehánky, búrky
25 °C / 6 °C
Bernard
Zajtra
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Zina
Streda
Prehánky, búrky
26 °C / 7 °C
Júlia
Štvrtok
Polooblačno
26 °C / 8 °C
Želmíra
Piatok
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Ela
Sobota
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Urban
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd