Nenechajte si ujsť prvý superspln v tomto roku. Vidieť môžeme aj kométu

Veronika Salayová

Jún prinesie na nočnú oblohu zaujímavé vesmírne udalosti. Tento mesiac budeme môcť pozorovať kométu a tešiť sa môžeme aj na prvý superspln v tomto roku.

Júnová obloha ponúka všetkým nadšencom vesmírnych udalostí možnosť pozorovať kométu. Kométy patria k veľmi obľúbeným vesmírnym javom pre astronomických nadšencov.

Kométu C/2021 P4 bude možné vidieť pomocou amatérskeho teleskopu s priemerom 20 cm nad obzorom medzi súhvezdiami Voz a Rys. Začiatkom júna nastanú najlepšie podmienky na jeho pozorovanie. 

V týchto dňoch ju možete nájsť nevysoko nad obzorom, kedy bude kométa dosahovať najvyššiu jasnosť. Neskôr sa podmienky pre jej pozorovanie zhoršia v dôsledku uhlového priblíženia kométy k Slnku, uvádza Astro.cz.

Mesiac bude zdanlivo väčší

Tí, ktorí nevlastnia amatérske teleskopy ani ďalekohľady, sa môžu tešiť na prvý superspln v tomto roku. Ten nastane utorok 14. júna, kedy bude Mesiac zdanlivo dosahovať väčšiu veľkosť. 

Supersplny možno pozorovať v prípade, že sa Mesiac nachádza v období, keď nastáva spln v blízkosti perigea, čiže najbližšieho bodu Mesiaca k Zemi. Vtedy nastáva jav, ktorý sa nazýva supermesiac.

Nejde pritom o oficiálny astronomický názov − prvýkrát ho vytvoril astrológ Richard Nolle v roku 1979. Počas supersplnu je mesiac na oblohe približne o 7 % väčší oproti priemernej uhlovej veľkosti a približne o 15 % jasnejší.

Samotný spln Mesiaca je moment, kedy je Mesiac presne na opačnej strane voči Slnku, čo nastane utorok 14. júna o 13.52 hod.

Pozorovať ho bude možné počas pondelkovej a utorkovej noci. 

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno
30 °C / 13 °C
Valéria
Zajtra
Skoro jasno, búrky
32 °C / 14 °C
Alojz
Sobota
Búrky
30 °C / 12 °C
Paulína
Nedeľa
Polooblačno
28 °C / 13 °C
Sidónia
Pondelok
Polooblačno
30 °C / 11 °C
Ján
Utorok
Polooblačno
28 °C / 14 °C
Tadeáš
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd