Počas sviatkov nás čaká dážď aj sneh

Ľubomír Franko

December je celkovo v mnohých častiach Európy zrážkovo extrémne podpriemerný. Dôvodom je rozsiahla oblasť vyššieho tlaku vzduchu, ktorá sa nad naším územím vyskytuje už niekoľko dní. V nižších hladinách pritom uviazol studený vzduch a vytvorila sa výrazná teplotná inverzia, ktorá prináša slnečné počasie na hory a zamračené počasie do nižších polôh.

Už nasledujúce dni nás však čaká zmena. Hlboká tlaková níž nad Britskými ostrovmi by mala dočasne tento charakter počasia prerušiť. Prúdenie by sa malo z juhozápadného až západného postupne zmeniť výlučne na severozápadné až západné. Počas sviatkov by malo cez naše územie prejsť niekoľko frontálnych systémov. Zrážkovo najintenzívnejší by mal byť teplý front počas prvého sviatku vianočného, 25. decembra. Nepôjde však o sneženie ale spočiatku najmä o dážď, ktorý prejde neskôr vo vyšších polohách do sneženia. V nižších polohách pod 500 metrov bude s veľkou pravdepodobnosťou pršať a sneh v nížinách sa tak môže roztopiť. Vyššie polohy severného a stredného Slovenska (nad 700 metrov) by sa však mali pripraviť na sneženie. Lokálne by mohlo napadnúť 15 až 20 centimetrov nového snehu, v polohách od 500 do 700 metrov 5 až 15 cm.

Daždivé a zasnežené počasie počas sviatkov však nebude trvať dlho. Po prechode viacerých frontov by sa malo po sviatkoch počasie opäť vrátiť do inverzného charakteru. Teploty v nížinách však už nemusia ostať záporné, tak ako tomu bolo počas uplynulých dní.

ANIMÁCIA: Vývoj teploty v hladine 850 hPa do Silvestra

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno, búrky
33 °C / 15 °C
Magdaléna
Zajtra
Búrky
31 °C / 16 °C
Oľga
Streda
Búrky
29 °C / 13 °C
Vladimír
Štvrtok
Prehánky
25 °C / 7 °C
Jakub
Piatok
Prehánky
27 °C / 10 °C
Anna Hana
Sobota
Jasno
32 °C / 11 °C
Božena
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd