Počasie bude čoraz extrémnejšie. Zmenili preto systém pomenovávania hurikánov

02.09.2021 o 19:21 - Peter Minárik

Minulý rok priniesol rekordnú hurikánovú sezónu. Vytvorilo sa celkovo až 31 hurikánov, čo sa dovtedy nestalo a je jasné, že takéto extrémne roky sa očakávajú a opäť. To však môže spôsobovať komplikácie.

Počasie bude čoraz extrémnejšie. Zmenili preto systém pomenovávania hurikánov
foto: britannica.com

Minulý rok bol v oblasti Atlantiku mimoriadne búrlivý. Vytvorilo sa až 31 hurikánov s čím málokto počítal. Každoročne tvorený zoznam mien hurikánov sa minul a začali sa používať písmená gréckej abecedy.

Aj tohtoročná sezóna začína nadpriemerne a je možné, že by sa zoznam mien opäť minul. To však predstavuje problém.

Vytvoril sa nový systém pomenovania hurikánov

Do minulého roka platilo pravidlo, že sa každoročne vytvorí zoznam 21 mien pre hurikány, ktoré sa následne používajú.

Mená pre jednotlivé hurikány sa môžu po niekoľkých rokoch opakovať, avšak na jednu výnimku. V prípade, že hurikán má významné škody, tak sa jeho meno definitívne vyškrtne zo zoznamu. To je dôvod, prečo napríklad hurikán Katrina vojde do histórie a toto meno sa už nikdy pre pomenovanie hurikánu nepoužije.

Problém však nastáva ak sa zoznam 21 mien minie. Vtedy sa začnú používať písmena gréckej abecedy, no tu sa dostávame po minuloročnej historickej hurikánovej sezóne k problému. Čo ak nejaký hurikán, ktorý je pomenovaný gréckou abecedou spôsobí významné škody a budeme tento hurikán chcieť zapísať do histórie ? Grécke písmená sa vyškrtnúť nedali a tak sa od tohto roka používa nový systém.

Najskôr sa použije meno zo zoznamu 21 mien.

 

Ak sa mená minú, tak budú mená priradené podľa pomocného zoznamu mien, ktoré sú radené podľa abecedy 

Tým odpadá problém, keď v prípade silného hurikánu, ktorý je pomenovaný písmenom gréckej abecedy nebolo možné toto meno zo zoznamu vyradiť.

Už teraz sme pri mene Larry zo stredu zoznamu a tak je takmer isté, že pomocný zoznam mien začneme tento rok používať.

Reklama MediaAd