Počasie dnes bude DIVOKÉ. Hrozia početné búrky, ktoré zasiahnu aj Slovensko. Čo nám prinesú?

25.03.2023 o 01:00 - Peter Minárik

Dnešné počasie na našom území bude veľmi turbulentné. Slovensko zasiahnu početné búrky, ktoré prinesú výraznejšie zrážky a zosilnenie vetra. Výrazná búrková činnosť sa však dnes očakáva prakticky v celej strednej Európe a búrky môžu byť lokálne aj veľmi nebezpečné.

Ak sa dnes chystáte von, tak buďte veľmi opatrní. Slovensko totiž zasiahnu búrky. Nepôjde o nejaké výrazné búrky, ktoré by mali páchať škody, no akákoľvek elektrická aktivita predstavuje potencionálne nebezpečenstvo.

Oveľa nebezpečnejšie búrky sa dnes očakávajú od Holandska až po východné Poľsko a v týchto oblastiach môžu byť búrky sprevádzané aj nebezpečnými sprievodnými javmi. Čo nás všetko čaká?

Tlačí sa arktický vzduch. Búrky budú mať vhodné podmienky

Víkendové počasie sa bude niesť v znamení hromadnej konvekcie s početnými rozptýlenými búrkami a silnými nárazmi vetra. Dnešný deň bude s dynamickým priebehom poveternostných podmienok aj nad našim územím.

Teplejší vzduch, ktorý ešte včera vyháňal teploty na našom území až na hodnotu okolo +22 °C počas nočných hodín vytlačil smerom na východ atmosferický front, ktorý zároveň priniesol zrážky.

Zároveň k nám zo západnej Európy začal prúdiť chladnejší, ale zároveň vlhší vzduch, ktorý má arktický pôvod. Keďže ten prechádza ponad Severné more, tak vzduch sa stáva vlhkým a má určitú mieru nestability. Takýto typ vzduchovej hmoty umožní vývoj početných konvekčných buniek, vrátane búrok s výraznejšími zrážkami a drobnými krúpami.

Búrky čakajte popoludní

Najintenzívnejší konvekčný vývoj nastane od poludňajších hodín. Podmienky prevládajúce v troposfére budú priaznivé pre rozvoj početných búrkových jadier najmä na severe a východe Slovenska.

Jednotlivé búrkové bunky by mali cez naše územie postupovať od západu smerom k východu a prinášať budú silnejšie zrážky, menšie krúpy a predovšetkým zosilnenie dažďa. Výrazné dynamické počasie prinesie najmä na západné Slovensko aj silnejší nárazový vietor, ktorý môže dosahovať poryvy až do 65 km/h.

Oveľa výraznejšie búrky sa dnes očakávajú v okolitých krajinách. Numerické predpovedné modely avizujú početné búrky s tisíckami bleskov po celom Holandsku, Belgicku, Nemecku, Poľsku, či v Česku. Búrky by v týchto krajinách mali byť o čosi intenzívnejšie ako na našom území a mohli by v ojedinelých prípadoch spôsobovať aj škody.

Búrky hrozia na našom území ešte aj v nedeľu, no zrážok bude menej. Nie však nadlho. Už v nedeľu večer sa začne počasie výraznejšie zhoršovať a príde výrazná zmena, ktorá na Slovensko prinesie sneženie a mrazy. Viac o tomto počasí si prečítajte na ďalšej strane TU >>>

Reklama MediaAd