Počasie na Slovensku sa opäť zhorší a to výrazne. Čakajú nás nočné vlny VÝRAZNÝCH lejakov

Peter Minárik

V nadchádzajúcich dňoch nás čaká veľmi sychravé počasie, ktoré na naše územie prinesie množstvo zrážok. To poteší predovšetkým hubárov, nakoľko tí predovšetkým čakajú na vlahu v lese. Zrážky, ktoré nás v nadchádzajúcich dňoch čakajú však budú mať ťažisko sústredené na nočné hodiny.

Počasie už po dlhej dobe pripomína jeseň. Vonku sa striedajú slnečnejšie a teplejšie dni s chladnejšími a sychravejšími. V nadchádzajúcich dňoch nás čaká oveľa premenlivejší charakter počasia, ako sme na našom území zažívali uplynulé dni.

Cez strednú Európu totiž budú postupovať jednotlivé tlakové níže, ktoré budú prinášať početné frontálne vlny. Tie počas tohto týždňa prinesú na naše územie významné zrážkové úhrny, v desiatkach milimetrov.

Otvorené atlantické prúdenie

Jeseň na severnej pologuli je typická tým, že povrchové vody oceánov a morí dosahujú najvyššie teploty. Zároveň sa však vzduchová hmota ochladzuje a tento teplotný kontrast spôsobuje výrazné vyparovanie, čo ústí až do formácie jednotlivých tlakových níži.

S nimi sa to teraz rozbehlo ako na bežiacom páse. Jednotlivé tlakové níže sa formujú nielen nad východným Atlantikom a putujú ďalej smerom nad Európu, ale tvoria sa aj v oblasti Stredozemného, či Jadranského mora, ale aj priamo nad vnútrozemím Európy, čo sa udeje hneď o pár hodín.

Prvá tlaková níž sa už v utorok prehĺbi nad Alpami a prinesie na naše územie vlnu zrážok. Ďalšie vlny zrážok prinesú postupujúci tlakové níže z Atlantiku. Tieto tlakové níže budú mať spoločnú jednu vec. Tie najvýdatnejšie zrážkové úhrny totiž prinesú na naše územie v nočných hodinách. Počas dňa bude menej zrážok a poriadny lejak nás čaká najmä počas noci, čo mnohých určite poteší.

Prvá výdatná vlna príde v utorok

Nad Alpami sa už v utorok ráno začne prehlbovať tlaková níž, ktorá postúpi cez Moravu, smerom nad Poľsko. S touto tlakovou nížou bude súvisieť rozsiahle zrážkové pole, ktoré sa z Talianska, cez severný Balkán a Maďarsko dostane v utorok večer aj nad naše územie. Rozprší sa v utorok večer a v noci na stredu bude pršať na celom území, lokálne aj výdatnejšie. Na našom území by malo spadnúť do stredajšieho poludnia priemerne 10 až 20 mm zrážok, no lokálne môže spadnúť aj nad 30 mm.

V stredu, počas dňa, sa zrážková činnosť upokojí a prechodne sa môže aj vyčasiť, no len dočasne. V noci zo stredy na štvrtok začne cez naše územie postupovať ďalšia plytká tlaková níž, ktorá prinesie ďalšiu vlnu intenzívnych zrážok. Tá prinesie na Slovensko 10-25 mm zrážok.

Predbežne to vyzerá tak, že najvýdatnejšia vlna zrážok sa presunie cez naše územie v noci zo štvrtka na piatok. Zrážky by mali byť plošnejšieho rozsahu a spadnúť by pri nich malo od 20 do 40 mm, no lokálne až okolo 50 mm. 

Do soboty nás tak čakajú výrazné vlny zrážok, ktoré na Slovensko prinesú plošne od 40 do 100 mm.

očakávané celkové množstvo zrážok
očakávané celkové množstvo zrážok

Počas nadchádzajúceho víkendu by sa zrážky mali upokojiť a už nás čakajú len v podobe prehánok. Nadchádzajúce dni tak budú sychravé a poriadne upršané. Zrážky sú však viac ako potrebné. V lesoch panuje sucho a so stavom hladiny majú problém aj niektoré slovenské rieky. Problémy sú aj na Dunaji, kde obmedzujú lodnú dopravu, no nadchádzajúce vlny zrážok situáciu v celom našom regióne stabilizujú.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Búrky
25 °C / 10 °C
Vilma
Zajtra
Polooblačno
23 °C / 8 °C
Ferdinand
Piatok
Dážď
23 °C / 7 °C
Petronela
Sobota
Dážď
25 °C / 6 °C
Žaneta
Nedeľa
Búrky
28 °C / 11 °C
Xénia
Pondelok
Prehánky, búrky
28 °C / 10 °C
Karolína
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd