Počasie na Slovensku sa výrazne zhorší v nedeľu večer. Opäť hrozia nebezpečné javy

Peter Minárik

Slovensko zasiahne v nadchádzajúcich hodinách zhoršenie počasia. To dorazí so záverom víkendu a postará sa o to presun tlakovej níže, ktorá prinesie do Európy mimoriadne nebezpečné počasie. Naše územie čaká predovšetkým poriadny lejak.

Druhá polovica víkendu a začiatok nasledujúceho týždňa prinesie do Európy výrazné zhoršenie počasia, ktoré zasiahne hneď niekoľko krajín. Na západe Balkánu, predovšetkým v Chorvátsku hrozia pomerne silné búrky. V Taliansku a v oblasti Álp zasa hrozia prívalové zrážky, ktoré môžu spôsobiť aj zosuvy pôdy a vyššie oblasti Álp zasiahne veľmi výdatné sneženie, ktoré by do utorkového rána mohlo priniesť až pol metra čerstvého snehu.

Počasie na Slovensku sa začne zhoršovať už v nedeľu počas dňa, kedy sa na našom území budú vyskytovať prvé zrážky. Zatiaľ však pôjde len o prehánky. S výraznejším zhoršením počasia treba na našom území počítať v nedeľu podvečer.

 

Najskôr potrápi silný vietor

V nadchádzajúcich hodinách budú počasie v Európe ovplyvňovať dve tlakové níže. Prvá sa bude presúvať z Talianska, cez Alpy nad Nemecko už zajtra. Táto tlaková níž prinesie na naše územie prvé prehánky a občasný dážď, ktorý sa už počas dňa bude vyskytovať na strednom Slovensku. Zrážky však zatiaľ výrazné nebudú a najnebezpečnejší bude predovšetkým silný vietor.

Ten začne na našom území silnieť už v nedeľu ráno. Veľmi silný vietor sa očakáva predovšetkým na západnom a severozápadnom Slovensku, kde bude vietor dosahovať nárazy s rýchlosťou od 55 do 80 km/h. Takéto nárazy vetra sú už nebezpečné a treba sa mať na pozore.

Vietor by mal na našom území začať slabnúť v pondelok počas dňa, no to už začne počasie ovplyvňovať ďalšia tlaková níž, ktorá prinesie ďalší nebezpečný jav.

Slovensko zasiahne lejak

V nedeľu podvečer sa začne nad Jadranským morom prehlbovať ďalšia tlaková níž, ktorá k nám po prednej strane začne od juhu pumpovať teplý a predovšetkým vlhký vzduch. Ten k nám začne prinášať prvé zrážky, ktoré na naše územie dorazia už v nedeľu večer.

Postupne sa rozprší predovšetkým na južnom Slovensku, pričom ťažisko zrážok bude sústredené na Banskobystrický kraj, kde by mohlo spadnúť do pondelkového rána už niekoľko desiatok milimetrov zrážok.

 
 

Ďalšia, výrazná vlna zrážok začne nad naše územie postupovať v pondelok ráno a tentoraz zasiahne predovšetkým západné Slovensko. Bude to súvisieť s presúvajúcim sa samotným stredom tlakovej níže z Jadranu, ktorá postúpi cez naše územie nad Poľsko.

Pondelok a utorok bude upršaný najmä na západnom Slovensku, najmenej zrážok sa očakáva na východe. Treba počítať s intenzívnym lejakom, ktorý za prvé dva dni nového týždňa prinesie na naše územie 30 až 60 mm zrážok.

očakávané celkové úhrny zrážok
očakávané celkové úhrny zrážok, iMeteo.sk

Počasie by sa malo na našom území upokojiť v strede týždňa, no aj naďalej zostane na našom území veľa oblačnosti. Naviac, v priebehu ďalších dni hrozí ďalšie zhoršenie počasia. Vyhliadku počasia až na 15 nasledujúcich dní si pozrite TU >>>

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Prehánky, búrky
25 °C / 6 °C
Bernard
Zajtra
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Zina
Streda
Prehánky, búrky
26 °C / 7 °C
Júlia
Štvrtok
Polooblačno
26 °C / 8 °C
Želmíra
Piatok
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Ela
Sobota
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Urban
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd