Cez našu oblasť začal postupovať studený front, na ktorom sa tvorí pomerne výrazná blesková aktivita a búrky sa môžu vyskytovať až do rána. V ranných hodinách sa však začne zväčšovať oblačnosť aj u nás a za hranicami začne padať sneh.
Po stabilných a slnečných dňoch prichádza výrazná zmena počasia. Do strednej Európy postupuje studený front, ktorý už počas dnešného večera začal ovplyvňovať počasie v západnej Európe a v nasledujúcich hodinách prinesie pestrú paletu javov – od búrok až po sneženie.
Studený front sa aktuálne presúva cez Benelux a Nemecko, kde už dochádza k tvorbe prehánok a búrok. Atmosféra je v tejto oblasti výrazne nestabilná, keďže sa tu stretáva teplý vzduch pred frontom so studeným vzduchom, ktorý postupuje od severozápadu.
Detektory bleskov zaznamenali, že v tejto oblasti udrelo už
Práve tento teplotný kontrast vytvára ideálne podmienky na vznik búrok, ktoré môžu byť lokálne aj intenzívnejšie. Postupne sa zrážkové pásmo presunie ďalej na východ.
Počas noci bude front postupovať smerom nad strednú Európu a v ranných hodinách zasiahne Česko a Rakúsko. Spolu so zrážkami sa začne ochladzovať aj vo vyšších vrstvách atmosféry, čo spôsobí prechod dažďa na sneh.
Sneženie sa očakáva nielen na horách, ale prechodne aj v nižších polohách. V Česku môže sneh zasiahnuť oblasti severozápadu, stredných Čiech či Vysočiny, pričom nie je vylúčený ani v Prahe.
V Rakúsku sa snehové zrážky objavia najmä v severných a vyššie položených regiónoch, no lokálne môžu prekvapiť aj nižšie polohy.
Podľa aktuálnych predpovedí môže napadnúť od poprašku do niekoľkých centimetrov snehu. Ako vidieť na mape, zasnežený pás sa bude tiahnuť naprieč Českom.
V ranných hodinách zasiahne front čiastočne aj do počasia na našom území. Od západu sa zväčší oblačnosť a popoludní sa dokonca na západe aj zamračí.
Na krajnom západe sa môžu ojedinele vyskytnúť aj zrážky.
Dobrou správou je, že táto epizóda nepriaznivého počasia nebude trvať dlho. Už v priebehu nasledujúcich dní sa začne počasie opäť stabilizovať, oblačnosti ubudne a postupne sa vráti aj viac slnečných lúčov.
Počasie by však malo byť aj v nasledujúcich dňoch pomerne premenlivé. Vývoj na nasledujúce dni si pozrite TU >>>