Pod európskym supervulkánom prebieha seizmický roj a zem sa dvíha. Je dôvod na obavy?

Pod európskym supervulkánom prebieha seizmický roj a zem sa dvíha. Je dôvod na obavy?
Veronika Salayová

Pod európskym supervulkánom prebieha seizmický roj a zem sa dvíha viac a viac. Samotní vulkanológovia sú síce znepokojení touto nečakanou aktivitou, no tvrdia, že náhla erupcia supervulkánu zatiaľ nehrozí. 

Včera skoro ráno Talianov vystrašilo zemetrasenie s magnitúdou 4,2, ktoré malo epicentrum v kaldere supervulkánu Flegrejské polia (Campi Flegrei). Toto zemetrasenie bolo najsilnejšie za posledných 40 rokov v kaldere tohto obávaného supervulkánu na juhu Talianska.

Keďže ide o supervulkán, mnoho Talianov sa poriadne vystrašilo. Odborníci však upokojujú širokú verejnosť, že dôvod na obavy zatiaľ nie sú. 

Zem sa dvíha rýchlym tempom

Od včerajšieho dňa prebieha pod supervulkánom seizmický roj s viac ako 80 dotrasmi, pričom väčšina z nich mala dnes magnitúdu menšiu ako 2. Talianski vulkanológovia uviedli, že zemetrasenie s magnitúdou vyššou ako 5 by nemalo nastať. 

Zároveň si odborníci všimli, že pod supervulánom sa dvíha zem o niečo rýchlejšie ako zvyčajne. „Nachádzame sa vo fáze deformácie pôdy, ktorá postihuje najmä oblasti ako Pozzuoli, Bacoli a severozápadnú časť mesta Neapol,“ uviedol Mauro Di Vito, riaditeľ observatória INGV. 

Zem sa v priemere dvíha o 5 až 6 mm za mesiac, no v posledných 3 až 4 dňoch sa zem zdvihla až o 15 mm, čo je takmer trojnásobný nárast. 

Erupcia zatiaľ nehrozí

Napriek týmto okolnostiam odborníci informujú, že náhla erupcia supervulkánu teraz nehrozí. Supervulkán má totiž upchatú lávovú komoru, v ktorej je množstvo skál. Kvôli tomuto faktu nebude následná erupcia náhla. 

„Situáciu monitorujeme 24 hodín denne, 365 dní v roku a poskytujeme informácie Komisii pre hlavné riziká a vláde, ktorá prijíma bezpečnostné rozhodnutia. Nemôžeme predpovedať vývoj, ale môžem vás ubezpečiť, že Campi Flegrei je jednou z najsledovanejších rizikových oblastí na svete,“ dodal Di Vito.

Vulkanológovia preventívne uviedli stav supervulkánu do žltej úrovne varovania, čo znamená fázu stredného rizika. 

 

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Búrky
25 °C / 10 °C
Vilma
Zajtra
Polooblačno
23 °C / 8 °C
Ferdinand
Piatok
Dážď
23 °C / 7 °C
Petronela
Sobota
Dážď
25 °C / 6 °C
Žaneta
Nedeľa
Búrky
28 °C / 11 °C
Xénia
Pondelok
Prehánky, búrky
28 °C / 10 °C
Karolína
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd