Pod Strečnom spadla skala. Zasiahla viaceré autá. K tragédii tu už došlo

17.03.2023 o 20:43 - Peter Minárik

Na jednu z najvyťaženejších ciest na Slovensku sa zrútila obrovská skala, ktorá zasiahla niekoľko vozidiel. Oblasť je známa svojou geologickou nestabilitou.

Pod Strečnom spadla skala. Zasiahla viaceré autá. K tragédii tu už došlo
ilustračné foto, zdroj: pixabay

Na úseku cesty I. triedy medzi Martinom a Žilinou došlo takmer k nešťastiu. Na vyťaženú vozovku sa podľa informácii Zelenej vlny zrútila skala, ktorá poškodila niekoľko áut.

K udalosti došlo krátko po 19:00, kedy tento úsek patrí k najvyťaženejším. Podľa aktuálnych informácii si pád skaly nevyžiadal zranených ani obete a doprava sa postupne obnovuje.

Problémový svah

Úsek pod Strečnom je známy svojou nestabilitou. V oblasti panujú zložité geologické podmienky. Len nedávno došlo k zosuvu krajnice, pre ktorú museli zúžiť premávku do dvoch pruhov a v nasledujúcich týždňoch bude prebiehať celková zmena organizácie dopravy.

Problémový je aj úsek nad vozovkou. Už v rokoch 2016 až 2017 došlo k sanácii skalného brala Strečno, ktorá si vyžiadala náklady vo výške 1,24 milióna eur.

V nasledujúcich rokoch došlo k inžinierskogeologickému prieskumu svahových deformácii aj v ďalších častiach a vypracovali sa projektové dokumentácie.

K tragédii už došlo

Úsek cesty I. triedy medzi Martinom a Žilinou patrí k najproblémovejšiemu úseku na našom území a čaká sa na dobudovanie diaľnice D1 medzi Žilinou a Vrútkami.

V danom úseku už došlo k niekoľkým pádom skál. V roku 2007 spadla skala na auto 19-ročnej Češky, ktorá na následky zranení zomrela.

K poslednému mohutnému pádu skál došlo v auguste. Na úsek spadlo niekoľko skál, ktoré poškodili vozidlá. V lete však k zraneniam nedošlo.

Reklama MediaAd