Polárna žiara je PRÁVE viditeľná zo Slovenska voľným okom. Taká výrazná nebola už desaťročia. Pozrite si fotky

05.11.2023 o 19:05 - Peter Minárik

Práve v týchto chvíľach možno z takmer celého Slovenska pozorovať polárnu žiaru. Je to možné, vďaka silnej geomagnetickej búrke ku ktorej došlo. Polárnu žiaru vidia aj z okolitých krajín. Ide o najsilnejšiu polárnu žiaru za posledné roky.

Polárna žiara je PRÁVE viditeľná zo Slovenska voľným okom. Taká výrazná nebola už desaťročia. Pozrite si fotky

Obloha nad Slovenskom sa dnes večer rozžiarila farbami, ktoré tu obyvatelia nevideli už desiatky rokov. Polárna žiara, tiež známa ako aurora borealis, sa nečakane objavila na slovenskej nočnej oblohe, čo umožnilo jej pozorovanie voľným okom.

Polárna žiara je nebeský fenomén, ktorý je zvyčajne viditeľný len v oblastiach blízko severného magnetického pólu. Je to tanec svetla na nočnej oblohe, ktorý je výsledkom zrážky nabitých častíc zo slnečného vetra s magnetosférou Zeme. Zatiaľ čo Slovensko leží ďaleko od obvyklých miest pozorovania tohto javu, existujú zriedkavé okolnosti, ktoré môžu spôsobiť, že sa polárna žiara vyskytne aj u nás.

Ako je to možné?

Polárnu žiaru vyvolala silná geomagnetická búrka, ku ktorej došlo počas dňa. Polárnu žiaru spôsobujú nabité častice, najmä elektróny a protóny, ktoré sú uvoľňované zo Slnka a keď narazia na zemskú atmosféru, reagujú s plynnými molekulami a vytvárajú svetelnú šou.

Obvykle je tento jav obmedzený na vyššie zemepisné šírky, no silná slnečná búrka môže tieto častice zaslať ďalej od pólov, čo vedie k zriedkavému výskytu aj v nižších zemepisných šírkach, ako je Slovensko.

Viditeľná z mnohých regiónov Slovenka

Polárnu žiaru môžete práve teraz pozorovať z mnohých regiónov Slovenska a bude viditeľná ešte minimálne niekoľko nasledujúcich desiatok minút. Naznačujú to aj aktuálne predikcie výskytu polárnej žiary, ktoré rátajú s tým, že bude viditeľná takmer v celej severnej, strednej a východnej Európe.

aktuálna predikcia polárnej žiary, foto: NOAA
aktuálna predikcia polárnej žiary, foto: NOAA

Na to, aby ste mohli vidieť polárnu žiaru potrebujete len to, aby bola bezoblačná obloha. Aktuálne je na mnohých miestach jasné počasie. Viac oblačnosti je len na Podunajskou nížinou a nad Banskobystrickým krajom, ale aj tu sa situácia zlepší.

Takýto výskyt polárnej žiary, aký máme teraz je naozaj nezvyčajný a neudial sa už niekoľko rokov. Polárku totiž môžete doslova pozorovať aj zo svojej záhrady. Ako to aktuálne vyzerá nad Slovenskom si môžete pozrieť v nižšie priloženej galérii. Poslali ste nám už niekoľko desiatok fotiek a vyberáme tie najlepšie z nich.

Reklama MediaAd