Popoludní zosilnie vietor.Na hory príde orkán

Peter Minárik

Dnes začal na našom území silnieť vietor. Ten v priebehu popoludnia naberie ešte viac na sile. Počasie totiž ovplyvňuje tlaková níž nad Maďarskom a súčasne výbežok vyššieho tlaku vzduchu, ktorý sa nad oblasť strednej Európy natláča z Britských ostrovov spôsobí výrazný tlakový gradient. 

Hodnoty tlaku v oblasti stredu tlakovej níže nad Maďarskom budú dosahovať len okolo 1007 hPa, pričom smerom od tlakovej níže začne tlak výraznejšie stúpať. Na Morave, v okolí Viedne a na juhu Poľska sa už očakáva tlak na úrovni 1020 hPa.

Dnes nás preto čaká silný vietor a to na celom našom území V nižších polohách by vietor mal dosahovať nárazy od 15 do 21 m/s, pričom na krajnom západe môže vietor dosahovať rýchlosť až okolo 25 m/s. Ešte silnejší vietor sa očakáva na horách, kde by malo fúkať v nárazoch okolo 30 m/s, na hrebeňoch Tatier sa rýchlosť vetra môže priblížiť k 40 m/s, čo sú už hodnoty orkánu.

Keďže vo vyšších polohách by malo snežiť, na horách treba počítať s výskytom snehových závejov. Na severozápade a severe územia sa pri snežení aj v nižších polohách môžu tvoriť snehové jazyky.

Ako sa dnes bude vyvíjať rýchlosť vetra na našom území si pozrite TU.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Búrky
25 °C / 10 °C
Vilma
Zajtra
Polooblačno
23 °C / 8 °C
Ferdinand
Piatok
Dážď
23 °C / 7 °C
Petronela
Sobota
Dážď
25 °C / 6 °C
Žaneta
Nedeľa
Búrky
28 °C / 11 °C
Xénia
Pondelok
Prehánky, búrky
28 °C / 10 °C
Karolína
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd