Znečistené ovzdušie spôsobené lesnými požiarmi v Indonézii výrazne ovplyvňuje veľkovýrobu palmového oleja.
Dym a znečistený vzduch z rozsiahlych lesných požiarov v Indonézii vážne ohrozuje výrobu palmového oleja, uviedol vo štvrtok priemyselný analytik James Fry pre Reuters.
Indonézia bojuje s lesnými požiarmi už celé mesiace. Požiare spôsobili silné znečistenie ovzdušia a dym bol často unášaný aj do susednej Malajzie a Singapuru.
Dym a smog majú za následok, že palmy nerastú tak rýchlo, ako by mali, plody nie sú dostatočne veľké a tým pádom obsahujú menej oleja.
Celkovo bolo v Indonézii v tomto roku spálených 857 756 hektárov (2,12 milióna akrov). Podľa údajov vlády ide o najhoršie požiare od roku 2015.
Rast paliem okrem znečisteného vzduchu ovplyvňuje aj dlhodobé sucho, a preto je pravdepodobný scenár, že tento rok v Indonézii nebude dochádzať k rastu palmy podľa očakávaní.
Producenti palmového oleja uviedli, že ak do decembra nebudú mať dostatok zrážok a vlhka, mohlo by to vážne ohroziť sezónu zberu.
Palmový olej patrí celosvetovo medzi najpoužívanejšie rastlinné oleje. Malajzia a Indonézia sú jeho najväčšími producentmi a sú zodpovední za 86 % celosvetovej produkcie.
Výroba palmového oleja sa však považuje za jeden z najväčších ekologických problémov v súčasnosti, keďže pôvodný dažďový prales je vypaľovaný a nahradzovaný palmovými plantážami.