POZOR na extrémne búrky. Platí najvyššia výstraha. Búrkový systém postupuje východom a mieri aj na západ

POZOR na extrémne búrky. Platí najvyššia výstraha. Búrkový systém postupuje východom a mieri aj na západ
Peter Minárik

Počasie na našom území začali ovplyvňovať búrky. Zatiaľ čo od západu sa blíži časť búrkového systému z Rakúska, tak nad Tatrami a nad severovýchodným Slovenskom dochádza k tvorbe ďalších významných búrok, ktoré prinášajú aj krúpy.

Na našom území sa rozbiehajú výrazné búrky, ktoré sú veľmi intenzívne. Najhoršia situácia je aktuálne na severovýchode našej krajiny, kde sa formuje rozsiahly búrkový systém, ktorý sa v nadchádzajúcich minútach vydá smerom nad ďalšie partie východného Slovenska.

Oblačnosť sa zväčšuje a vietor silnie aj na západnom Slovensku, čo súvisí s ďalším búrkovým systémom, ktorý sa aktuálne nachádza nad Rakúskom. Na západe by však malo predovšetkým spŕchnuť, no ani tu nie je vylúčená búrka.

Extrémne silné búrky na severe

Na severovýchode Slovenska je aktuálne situácia najvážnejšia. Tu totiž naberá na sile rozsiahly búrkový systém. Ten produkuje výdatné zrážkové úhrny. Podľa radarových odhadov spadlo v oblasti severovýchodného Slovenska niekoľko desiatok milimetrov zrážok. Viac zrážkomerov je však na poľskej strane a tu už spadlo viac ako 50 mm. 

Búrky hrozia predovšetkým výrazným krupobitím. Priemer krúp môže dosahovať až 5 cm. SHMÚ taktiež varuje pred extrémnymi búrkami. Vydal pre severovýchod najvyšší, 3.stupeň.

Intenzívne búrky sa aktuálne stáčajú smerom k východu až k juhovýchodu a hrozia, že zasiahnu mnohé oblasti Prešovského kraja. Buďte preto ostražití.  Silné búrky už zasiahli okolie Tatier, kde sa vyskytlo výrazné krupobitie.