Pozor na priame slnko: UV index na Slovensku je vysoký

Veronika Salayová

Na Slovensku panuje v posledných dňoch veľmi horúce počasie. S teplotami stúpa aj UV index, ktorý v týchto dňoch dosahuje vysoké hodnoty.

Všeobecne sa dá povedať, že čím vyššie je Slnko nad obzorom, tým je UV index vyšší, samozrejme, za bezoblačného počasia.

V našej geografickej oblasti sa UV index pohybuje v rozmedzí od 0 do 9. Práve v období okolo letného slnovratu dosahuje najvyššie čísla.

UV index je vysoký

V týchto dňoch stúpa UV index na Slovensko veľmi vysoko, a to až za hodnotu 8, čo predstavuje potenciálne riziko úpalu a rýchleho spálenia pokožky. 

Počas včerajšieho dňa napríklad UV index vystúpil v Gánovciach na hodnotu 8,7 o 13.07 hod., čo prestavuje veľmi vysoké riziko poškodenia kože. 

Hodnota UV indexu včera v Gánovciach. Zdroj: SHMÚ
Hodnota UV indexu včera v Gánovciach. Zdroj: SHMÚ

UV index je všeobecne najvyšší v čase od 10.00 do 15.00 hod. a vrcholí okolo 13.00 hod. V tomto časovom rozmedzí sa treba vyhýbať pobytu vonku na priamom slnku. 

Ohrozené sú najmä deti a starší ľudia

Platí, že čím je UV index vyšší, tým je vyššie aj riziko spálenia kože. Hrozí totiž veľmi rýchle spálenie pokožky, a to najmä pre ľudí s citlivou pokožkou, ktorí sa môžu spáliť už v priebehu 30 minút.

Okrem toho hrozí aj úpal a prehriatie organizmu, a to najmä u detí a starších ľudí. 

Ochrana odevom, pokrývkou hlavy, ochranným krémom a okuliarmi je počas vysokého UV indexu nutnosťou. Dodržiavať pitný režim je samozrejmosťou. 

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno
37 °C / 16 °C
Henrich
Zajtra
Skoro jasno, búrky
35 °C / 15 °C
Drahomír
Streda
Skoro jasno
34 °C / 15 °C
Bohuslav
Štvrtok
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Kamila
Piatok
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Dušana
Sobota
Horúco
36 °C / 14 °C
Iľja
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd