POZOR: Slovensko má pred sebou veľmi mrazivú noc, ktorá môže zničiť celoročnú úrodu

28.03.2023 o 15:00 - Veronika Salayová

Utorok je na Slovensku veľmi chladný a máme pred sebou aj veľmi mrazivú noc. Prízemný mráz sa počas noci z utorka na stredu objaví na celom našom území, čo bude mať neblahý vplyv na tohtoročnú úrodu, keďže v nížinách už začali pučať stromy a kvitnúť kvety. Takéto mrazy sú pre poľnohospodárov hotovou nočnou morou. 

POZOR: Slovensko má pred sebou veľmi mrazivú noc, ktorá môže zničiť celoročnú úrodu
Ilustračné. Foto: Canva

Po príjemných jarných dňoch počas minulého týždňa nás začiatkom týždňa zasiahla víchrica Khusru, ktorá na naše územie priniesla nepríjemný vietor, výrazné ochladenie a sneženie aj do nižších polôh.

V priebehu pondelka sa výrazne ochladilo a teploty poklesli aj o takmer 10 °C v priebehu pár hodín. K ochladeniu sa pridalo husté sneženie, ktoré v niektorých severnejších lokalitách vytvorili aj súvislú snehovú pokrývky do výšky 5 cm. 

Dnes sme sa tak zobudili do veľmi chladného rána, pričom teploty o 12.00 hod. nevystúpili vyššie ako +6 °C. Na mnohých miestach Slovenska počas dňa husto snežilo a vyskytli sa časté snehové prehánky. Hranica sneženia dnes poklesla k 300 m m. n., a sneh sa tak objavil aj v nížinách a nižšie položených oblastiach, kde sneh už dlho nevideli.

Snežilo napríklad v Bratislave, Slovenskom Grobe, ale aj v okrese Malacky, vo Veľkom Krtíši, v Novej Bani či v okolí Žiaru nad Hronom. Miestami sa v dôsledku intenzívneho sneženia vytvorila aj tenká snehová pokrývka, ktorá zahalila krajinu do biela. 

Najvýraznejšie však snežilo a stále sneží na severe, kde sa môže do večerných hodín vytvoriť snehová pokrývka až do výšky 10 cm. Teploty budú k večeru prudko klesať a počas noci sa dostanú k mínusovým hodnotám.

Nočná mora pre ovocinárov

Slovensko tak čaká veľmi mrazivá noc. Teploty najviac poklesnú na severe v horských dolinách, kde sa očakávajú mrazy až do -13 °C. Mrazivo s teplotami do -5 °C však bude aj v nížinách, čo môže mať veľmi neblahý dopad na úrodu. V dôsledku prvých jarných dní sa príroda už začala prebúdzať, rozkvitli prvé kvety a stromy začali pučať. 

Minimálne teploty v stredu. Zdroj: iMeteo
Minimálne teploty v stredu. Zdroj: iMeteo

Takéto nízke teploty sú nebezpečné, pretože môžu zničiť celoročnú úrodu, čo je hotová pohroma najmä pre poľnohospodárov, ovocinárov, vinárov, ale aj pre vášnivých domácich záhradkárov. 

Ak napríklad ovocné stromy zamrznú, nebudú rodiť, čo sa odrazí aj na dopyte po lokálnom ovocí a, samozrejme, sa to premietne aj do cenotvorby. Ovocia bude menej a bude drahšie − a podobne to bude aj so zvyšnou úrodou. Ovocinári a poľnohospodári tak zrejme musia podniknúť opatrenia, aby ochránili svoju tohtoročnú úrodu pred nebezpečnými mrazmi.  

Reklama MediaAd