PRÁVE SA STALO: Hurikán Iota zosilnel na najsilnejšiu 5. kategóriu

Ľubomír Franko

Hurikán Iota sa stal prvým hurikánom tohtoročnej hurikánovej sezóny v Atlantiku, ktorý dosiahol úroveň 5. kategórie. Zároveň ide len o druhý hurikán v histórii a zároveň najneskorší hurikán, ktorý dosiahol 5. kategóriu v novembri.

Tohtoročná hurikánová sezóna je rekordná. Celkovo sa vytvorilo už 30 tropických búrok, ktoré tento rok brázdili Atlantik. Sezóna ale ešte neskončila a vytvoril sa jeden z najsilnejších hurikánov tohto roku.

Iota sa vytvorila ešte 13. novembra večer, kedy zosilnela z tropickej depresie na tropickú búrku. Tento status si držala ako zhluk silnejších búrok asi do 15. novembra, kedy jej intenzita narástla a dosiahla úroveň hurikánu 1. kategórie. 

Postup a intenzita hurikánu Iota, zdroj: Wunderground
Postup a intenzita hurikánu Iota, zdroj: Wunderground

Ako sa Iota dostávala do teplejších vôd Karibiku, jej intenzita ďalej narastala. Len v priebehu dnešného dňa (16. novembra) zosilnela z hurikánu 1. kategórie na hurikán najvyššej, 5. kategórie. 

Tlak v oku hurikánu Iota dnes klesol len na 917 hPa a najsilnejší vietor dosahoval rýchlosť 260 km/h. S týmito parametrami bol klasifikovaný ako hurikán 5. kategórie. Ide nielen o najsilnejší hurikán v Atlantickom oceáne tejto sezóny, no takisto o druhý hurikán 5. kategórie, aký sa kedy v novembri v Atlantiku vytvoril. 

Satelitná snímka hurikánu Iota 16. novembra o 18:50 nášho času, zdroj: RAMMB/CIRA
Satelitná snímka hurikánu Iota 16. novembra o 18:50 nášho času, zdroj: RAMMB/CIRA

Iota to má namierené do oblasti severnej Nikaragui a južného Hondurasu, ktoré zostali ochromené po nedávnom prechode hurikánu Eta. Ten dosiahol pred príchodom na pevninu 4. kategóriu.

Eta si v Hondurase a Nikaragui vyžiadala asi 100 obetí a niekoľko ďalších desiatok nezvestných. Celkové škody sa vyšplhali na viac ako 5 miliárd dolárov. Iota udrie v rovnakej oblasti ešte väčšou silou ako Eta, vedci očakávajú v oblasti prírodnú katastrofu. 

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Prehánky, búrky
25 °C / 6 °C
Bernard
Zajtra
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Zina
Streda
Prehánky, búrky
26 °C / 7 °C
Júlia
Štvrtok
Polooblačno
26 °C / 8 °C
Želmíra
Piatok
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Ela
Sobota
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Urban
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd