Po mesiacoch prestavby a odstraňovania byrokracie po aprílovom výbuchu prvého skúšobného letu systému Starship sa spoločnosť SpaceX chystá na ďalší pokus. Raketa má zo základne v Texase odštartovať o 14:00 h. Podarí sa jej to?
Megaraketa - najvýkonnejšia nosná raketa, aká bola kedy postavená - mala odštartovať v piatok, ale generálny riaditeľ SpaceX, Elon Musk, vo štvrtok v príspevku na sociálnej sieti uviedol, že spoločnosť odkladá štart na sobotu, aby mala čas na výmenu malej časti rakety. Podľa webovej stránky SpaceX sa spoločnosť zameriava na 20-minútové štartovacie okno, ktoré sa otvorí v sobotu o 14.00 h SEČ.
Musk uviedol, že dôvodom odkladu je potreba vymeniť aktuátor - alebo mechanickú súčiastku, ktorá umožňuje pohyb na jednej z mriežkových plutiev rakety. Mriežkové plutvy sú kovové štvorce zo sieťoviny, ktoré lemujú hornú časť raketového nosiča Starship Super Heavy a slúžia na orientáciu nosiča, keď po lete smeruje na pristátie.
Spoločnosť dúfa, že jej prípadný úspech bude spojený s ľudským prieskumom Mesiaca a Marsu. Vesmírna loď Starship umiestnená na vrchole nosnej rakety Super Heavy má zohrať kľúčovú úlohu v misii NASA Artemis III na Mesiac, ktorá je v súčasnosti naplánovaná na rok 2025.
To, ako pokus o štart dopadne, môže mať veľký vplyv na ciele americkej vesmírnej agentúry v oblasti výskumu Mesiaca.
Úvodný integrovaný skúšobný let Starshipu a Super Heavy v apríli sa skončil len niekoľko minút po štarte, keď sa raketa začala prevracať chvostom nad hlavou, čo prinútilo SpaceX spustiť autodeštrukčný režim a odpáliť oba raketové stupne nad Perzským zálivom. Trosky padali nad časťami krajiny južného Texasu, čo vyvolalo pobúrenie medzi skupinami na ochranu životného prostredia a divokej prírody.
Očakáva sa, že miestni predstavitelia budú držať ľudí ďaleko od miesta štartu a odporúčajú miesto na pozorovanie asi 5 míľ (8 km) za vodou na texaskom ostrove South Padre Island.
Obrovská raketa, ktorá meria 121 metrov (397 stôp), sa skladá z dvoch častí: z hornej časti vesmírnej lode, označovanej ako Starship, a z dolného prvého stupňa nosnej rakety, nazývaného Super Heavy, ktorý pri štarte dodáva počiatočný výkon.
Ak všetko pôjde podľa plánu, Super Heavy zapáli až 33 svojich mohutných motorov a vynesie kapsulu Starship nad Mexický záliv. Po vyčerpaní paliva sa Super Heavy odpojí od vesmírnej lode Starship a spadne späť k oceánu.
Starship potom zapáli svoje vlastné motory a pokúsi sa dosiahnuť rýchlosť dostatočnú na to, aby sa dostala na obežnú dráhu Zeme, čo je výkon, ktorý si zvyčajne vyžaduje, aby vesmírna loď prekonala rýchlosť približne 5 míľ (8 km) za sekundu.
„Technicky ide o skúšku pod obežnou dráhou, pretože urobí takmer úplný okruh okolo Zeme, ale potom sa rozprskne niekde v Tichom oceáne tesne pri pobreží Havaja,“ povedal Musk. Celkovo bude misia trvať približne hodinu a pol.