Práve teraz sa začína sezóna svietiacich oblakov. Už sme ich dokonca aj zahliadli

Práve teraz sa začína sezóna svietiacich oblakov. Už sme ich dokonca aj zahliadli
Veronika Salayová

Ak ste milovníkov pekných a zaujímavých javov, tak nočné svietiace oblaky vás iste zaujmú. Ide o nádherný jav, ktorý možno pozorovať počas horúcich letných dní. Ich sezóna začína práve teraz. 

Od začiatku júna je možné na našom území pozorovať tzv. nočné svietiace oblaky. Ide o nádherný jav na nočnej oblohe, ktorý pri vhodných podmienkach môžeme pozorovať počas horúcich letných dní.

V týchto dňoch sa práve začína sezóna tzv. nočných svietiacich oblakov, a dokonca už boli v našej oblasti aj pozorované. Podarilo sa ich zachytiť počas včerajšieho úsvitu nad severovýchodným obzorom Česka.

V najbližších týždňoch si ich budeme môcť pri troche šťastia vychutnaj aj my pri pozorovaní severnej oblohy za jasných nocí. Tieto svietiace oblaky sa často objavujú ako závoje s vláknitými štruktúrami. Môžu sa však vytvárať aj v pruhoch, pásoch, vlnách s difúznymi alebo ostrými okrajmi.

V našich zemepisných šírkach sa dajú pozorovať počas jasných nocí najlepšie okolo 22.00 až 23.00 hod. alebo ráno pri prvom súmraku približne od 3.00 do 4.00 hod. Ich sezóna potrvá približne do konca augusta.

 

Vyskytujú sa čoraz častejšie

Nočné svietiace oblaky nie sú typické oblaky, ako ich bežne poznáme. Vznikajú v mezosfére v nadmorskej výške medzi 80 a 85 kilometrami, väčšinou nad polárnymi oblasťami. Pozostávajú z najmenších ľadových kryštálikov a sú také tenké a priehľadné, že počas dňa zostávajú neviditeľné.

Proces tvorby týchto nočných svietiacich oblakov, odborne nazývaných noctilucentných oblakov ešte nie je vedcami úplne objasnený. Vedci však zistili, že sa objavujú v posledných rokoch čoraz častejšie ako v predchádzajúcich desaťročiach.

Dôvodom sú pravdepodobne klimatické zmeny, ktoré narúšajú mezosféru. Globálne otepľovanie totiž spôsobuje, že mezosféra sa stáva chladnejšou a tenšou.  V posledných desaťročiach sa tento jav vyskytuje častejšie, skôr a aj v južnejších polohách ako predtým.

 

Na ich pozorovanie nepotrebujete nič − iba jasnú oblohu a kúsok šťastia. 

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Alfréd
Zajtra
Skoro jasno
30 °C / 13 °C
Valéria
Piatok
Skoro jasno, búrky
32 °C / 14 °C
Alojz
Sobota
Búrky
30 °C / 12 °C
Paulína
Nedeľa
Polooblačno
28 °C / 13 °C
Sidónia
Pondelok
Polooblačno
30 °C / 11 °C
Ján
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd