PRÁVE TERAZ si dajte POZOR: Na Slovensko prichádza ešte silnejšia vlna búrok, ktorá bude páchať škody

Peter Minárik

Počasie práve teraz prechádza výraznou zmenou. Nad našou oblasťou sa vlní studený front a na jeho prednej strane sa nad Maďarskom začali tvoriť intenzívne búrky. Tie v týchto chvíľach postupujú nad naše územie a budú veľmi silné. V Maďarsku spôsobujú materiálne škody a podobné problémy treba očakávať aj u nás.

Nad západným Slovenskom sa aktuálne odohráva perfektné bleskové divadlo. Blesky doslova bičujú Bratislavu a Záhorie, no to najhoršie nás ešte len čaká.

Zatiaľ sú najnebezpečnejšie práve blesky. V Bratislave a v širokom okolí udiera veľký počet CG bleskov a práve tie patria k tým najnebezpečnejším.

foto: Richard Klofáč
foto: Richard Klofáč

Zatiaľ blesky, no bude to horšie

K 22:00 zaznamenala detekcia bleskov na našom území zatiaľ okolo 1000 bleskových úderov. Je to len zanedbateľný počet z toho, čo udrie na našom území počas tejto noci. Okrem bleskov však budú nebezpečné sprievodné prejavy búrok, ktoré čoskoro dorazia nad Slovensko.

Búrky nad Maďarskom sú oveľa intenzívnejšie, aké sa aktuálne vyskytujú na krajnom západe a práve tieto búrky teraz mieria nad naše územie.

V okolí Balatonu zaznamenali meteorologické stanice poryvy vetra až okolo 90-100 km/h. Silný vietor láme stromy a konáre, a strháva strechy. Najmä v okolí Balatonu hlásia komplikácie na cestách. V plážovom mestečku Balatonkenese dosiahol poryv vetra silu rovných 100 km/h.

pri Balatone namerali poryv vetra o sile 100 km/h, zdroj: idokep.hu
pri Balatone namerali poryv vetra o sile 100 km/h, zdroj: idokep.hu

Lepšie to však nie je ani v iných oblastiach, bližšie k Slovensku. Na stanici Kolontár namerali náraz vetra o sile 95 km/h. Okrem silného vetra sa vyskytuje aj krupobitie. Najväčšie krúpy zatiaľ dosiahli priemer 5 cm, no s príchodom búrok nad naše územie nebudú krúpy predstavovať najväčšie nebezpečenstvo.

Hrozia aj prívalové zrážky

Elektrická aktivita búrok a silný nárazový vietor budú tými hlavnými nebezpečnými sprievodnými javmi, no nad naše územie sa nasúva aj intenzívna zrážková činnosť. V oblasti slovensko-maďarsko-rakúskeho pohraničia spadlo už 50 mm zrážok a ďalšie zrážky sa očakávajú.

Vlna lejakov zasiahne prakticky celé západné Slovensko a lokálne môžu zrážky zaplaviť suterény, podchody a podjazdy. Vývoj budeme sledovať celú noc ONLINE tu >>>

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Prehánky, búrky
23 °C / 7 °C
Júlia
Zajtra
Prehánky, búrky
24 °C / 8 °C
Želmíra
Piatok
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Ela
Sobota
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Urban
Nedeľa
Prehánky, búrky
27 °C / 9 °C
Dušan
Pondelok
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Iveta
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd