Pre zmenu klímy má Švédsko nový najvyšší vrchol

Kebnekaise Peter Minárik

Vo Švédsku sa počas uplynulého mesiaca zmenil najvyšší vrchol krajiny a to pre vysoké teploty, ktoré na doteraz najvyššom vrchole spôsobili výrazné topenie ľadovca.

Najvyšším vrcholom Švédska je vrch Kebnekaise, v oblasti Laponska. Vrch má však dva vrcholy. Južný je zaľadnený a severný je bez ľadovej pokrývky. Doteraz bol južný považovaný za najvyšší bod Švédska. To sa však pred niekoľkými dňami zmenilo.

Aj severné Švédsko zasiahla vlna horúčav. V tejto časti Švédska dosahovala teplota až +30 °C a na ľadovci sa sneh topil s rýchlosťou 14 cm za deň.

Túto stredu sa oficiálne stal novým najvyšším vrchom severný vrch Kebnekaise, ktorý má výšku 2096 m n.m. Južný totiž poklesol pod túto výšku. Za mesiac tak stratil cez 5 metrov. Na začiatku júla dosahoval ešte výšku 2101 m n.m.

 

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Polooblačno
28 °C / 9 °C
Tadeáš
Zajtra
Prehánky, búrky
29 °C / 13 °C
Adriána
Štvrtok
Búrky
27 °C / 14 °C
Ladislav
Piatok
Búrky
29 °C / 12 °C
Beáta
Sobota
Jasno
32 °C / 15 °C
Peter
Nedeľa
Skoro jasno, búrky
33 °C / 15 °C
Melánia
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd