Mnohí ľudia ostali ohromení, keď sa dozvedeli, prečo niekedy môžeme vidieť Mesiac aj uprostred dňa. Vysvetlenie je pritom úplne jednoduché, no zdá sa, že niektorí v škole nedávali pozor.
Väčšina z nás si Mesiac na oblohe spája s tým, že je čas ísť spať a nastáva noc, takže pre niektorých môže byť zvláštne, keď ho vidia uprostred jasného dňa. Nestáva sa to síce každý deň, ale čas od času vidíme náš najbližší objekt na oblohe spolu so Slnkom.
Vedecké vysvetlenie, prečo je tomu tak, prekvapilo mnoho ľudí. Tí zostali ohromení, keď to zistili a zdá sa, že v škole asi nedávali dobrý pozor.
V novembri 2023 zdieľal „postapokalyptický bojovník“ Stew Peters na Twitteri obrázok Mesiaca na oblohe a napísal: „Tento spln je na oblohe uprostred dňa. To by sa nemalo diať.“ To však nie je vôbec pravda a je to fenomén, ktorý sa objavuje odjakživa, no pre konšpirátorov sa stal plodnou studnicou podivných vysvetlení.
Planetárna geologička a vedkyňa z NASA Sarah Noble vysvetlila, že väčšina ľudí má mylnú predstavu, že Mesiac je viditeľný iba v noci, a to kvôli spôsobu, akým je zobrazený vo filmoch či knihách a kvôli všeobecne používaným symbolom slnka na označenie dňa a mesiaca na označenie noci.
V skutočnosti Mesiac trávi na dennej oblohe „takmer toľko času“ ako v noci. Čo sa ale mení, je spôsob, akým to môžeme vidieť, pretože musí byť v „správnej“ časti oblohy. To závisí od jeho aktuálnej vzdialenosti od Zeme a od toho ako okolo nás obieha.
Dôležitým faktorom je aj samotná fáza Mesiaca, netreba zabúdať na ročné obdobie a na to, aká jasná je obloha v ten konkrétny deň. Veď napríklad aj v týchto inverzných dňoch vidíme na oblohe sotva Slnko a nie to ešte Mesiac.
Noble pokračovala: „Počas splnu je Mesiac na oblohe oproti Slnku. To je dôvod, prečo môžeme vidieť, ako sa na celej tvári Mesiaca odráža slnečné svetlo."
Noble dodala: "Ak sa v dňoch pred splnom pozriete na východnú oblohu, môžete nájsť Mesiac takmer v splne vychádzajúci pred západom slnka. A v dňoch po splne sa môžete pozrieť na západnú oblohu a nájsť Mesiac zapadajúci po východe Slnka."
Vedkyňa dokonca urobila aj malý exprement a „zahrala“ sa na denného pozorovateľa Mesiaca tak, že načasovala svoje každodenné jazdy na bicykli, aby ho skúsila nájsť. Musela však upraviť časy približne o 50 minút denne, keď Mesiac „pochodoval medzi svojimi fázami“.