Pred 20 rokmi nás zasiahla jedna z najhorších búrok v histórii

21.07.2018 o 10:46 - Peter Minárik

Pred 20 rokmi zasiahla naše územie jedna z najhorších búrok, ktorá mala fatálne dôsledky a vyžiadala si desiatky ľudských obetí.

Pred 20 rokmi nás zasiahla jedna z najhorších búrok v histórii

Ako blesk z jasného neba sa pred 20 rokmi odohrala katastrofa, aká na Slovensku nemala obdobu.

Extrémne búrky spojené s prívalovými dažďami 20. júla 1998 spôsobili rozsiahle povodne na východe krajiny a vyžiadali si 50 ľudských životov, predovšetkým v obci Jarovnice v okrese Sabinov.

Až 50 obetí

Pôvodný počet 47 obetí sa zvýšil, keď troch nezvestných neskôr vyhlásili za mŕtvych.

Zachrániť sa podarilo 56 ľudí, životy ktorých boli tiež ohrozené, ďalších 61 ľudí bolo zranených.

Extrémne búrky zasiahli 82 obcí v oblasti Šarišskej vrchoviny, Levočských vrchov a Braniska.

Pršať začalo o 15.00 h a už o necelú polhodinu boli zaplavené Renčišov, Dubovnica, Uzovské Pekľany, Lipany, Jarovnice a ďalšie obce Prešovského a Košického kraja.

Povodňové vlny na tokoch Malá Svinka, Svinka, Žehrica, Torysa a na ich prítokoch spôsobili veľké materiálne škody.

Obrovské škody

V postihnutých obciach prívaly vody zaplavili rodinné domy, strhávali mosty, vymieľali cestné komunikácie, poškodili vedenie elektrickej energie a telefónnych sietí, rozvody pitnej vody a plynu.

Prívalová voda zaplavovala studne, záhrady a poľnohospodársku pôdu.

Povodne priamo postihli 10 850 obyvateľov. Bez prístrešia zostalo 756 osôb. Počas záchranných prác bolo evakuovaných 3 618 ľudí.

Na postihnutom území bolo zaplavených 2 033 domov, 272 domov bolo značne poškodených alebo zničených.

Zaplavených bolo 13 881 ha poľnohospodárskej pôdy, 4 398 ha lúk
a uhynulo 5 804 zvierat.

Celkové priame škody dosiahli sumu 850 miliónov korún (vyše 28 miliónov eur).

Búrlivé počasie

Pre celú druhú polovicu júla 1998 bolo typické počasie s vysokými teplotami, ale aj intenzívnymi búrkami a zrážkami.

Podľa meteorológov mohlo počas búrky v oblasti Jarovníc spadnúť okolo 100 milimetrov zrážok, čo samo osebe nie je mimoriadne veľké množstvo.

Napríklad pri búrkach v českých Orlických horách o pár dní neskôr namerali zrážkové úhrny 196 a 205 milimetrov.

Na vzniku povodňovej vlny v Jarovniciach a okolí sa teda podieľalo viacero faktorov, napríklad málo priepustné geologické podložie a terén, keďže údolie Malej Svinky je v hornej časti široké len päť kilometrov.

Na vine je supercela

Katastrofu spôsobila supercelárna búrka. Je to búrková bunka s mimoriadne silnými výstupnými prúdmi (vzduch v nej smerom nahor stúpa rýchlosťou 50 m/s), ktorá rotuje ako malá cyklóna.

"Supercela, na rozdiel od bežných buniek búrkového oblaku, ktorých životnosť je niekoľko desiatok minút, 'žije' aj niekoľko hodín a produkuje mimoriadne zrážky," konštatovali meteorológovia.

Vplyvom všetkých týchto okolností vznikla prívalová vlna, ktorá dosiahla v Jarovniciach výšku päť až šesť metrov.

Za sútokom Malej a Veľkej Svinky dosiahol prietok vody 200 kubických metrov za sekundu, čo je objem, ktorý zo slovenských riek dosahuje iba Dunaj.

"Klimatická zmena je vo všeobecnosti sprevádzaná zvýraznením extrémnosti počasia, čo súvisí s vyššou dynamikou všetkých procesov v zemskej atmosfére," uviedol klimatológ Pavel Matejovič.

"Teplý vzduch sa správa ako špongia a je schopný absorbovať viac vodnej pary. Ak sa vytvoria vhodné poveternostné podmienky, napríklad aj počas silných búrok, môže v krátkom čase spadnúť veľké množstvo zrážok. Zároveň sa zvýrazňuje aj nerovnomernosť v rozložení zrážok v priestore, vyskytujú sa teda lokality, kde spadne veľa zrážok, no zároveň v neďalekej lokalite môže pretrvávať sucho. S takými situáciami sme boli konfrontovaní aj toto leto," dodal.

Reklama MediaAd