Pred nami je teplý víkend. Teploty budú nadpriemerné

Peter Minárik
Po studených dňoch nás čaká teplotne príjemný víkend. Rozhodne však nemôžeme povedať, že nám vystačia krátke tričká. Teploty však určite potešia.

Vykurovacia sezóna je v plnom prúde a pomaly, ale iste je čas sa obzerať aj po zimných pneumatikách. Počasie v priebehu jesene je totiž už veľmi vrtkavé a premenlivé. O tom sme sa mohli presvedčiť na začiatku mesiaca, kedy na severe aj nasnežilo. Vyhliadky na vývoj počasia do konca mesiaca nenaznačujú, že by studené dni mali rýchlo striedať teplé.

Počasie by malo byť pomerne ustálené a teploty by sa mali pohybovať na úrovni dlhodobého priemeru. Výnimkou ale bude tento víkend, ktorý prinesie teploty až o niekoľko stupňov vyššie ako je na súčasnú ročnú dobu bežné.

Sobota bude na severe teplejšia ako na juhu

Počas piatka zažili obyvatelia severného Stredomoria a Talianska veľmi búrlivé počasie. Silné búrky sa prehnali napríklad Korzikou, kde spôsobili rozsiahlejšie škody a aj talianskym Janovom, kde búrky prakticky zničili niektoré železničné úseky. O situácii sme informovali TU.

Počasie tu ovplyvnil rozsiahly frontálny systém, ktorý postupuje smerom na východ a už počas soboty začne počasie ovplyvňovať na našom území.

Najskôr prešiel teplý front, ktorý sa nachádza už nad našim územím a ešte počas dnešného dňa prinesie zrážky najmä na sever a severovýchod Slovenska.

Za teplým frontom k nám začne rýchlo prúdiť teplý a vlhký vzduch od juhovýchodu. Tento vzduch sa postará o tzv. fénový jav, kedy po prekonaní horského masívu vzduch klesá a s klesajúcou výškou je aj suchší, čím sa rýchlejšie ohrieva. Fénový efekt sa vyskytol už počas včerajšieho dňa nad Záhorím. Viac o jave si môžete prečítať TU.

Na severe tak môže byť v sobotu teplejšie ako na juhu. Teploty sa vyšplhajú na +12 až +17°C, ale v dolinách a v kotlinách na severe môže byť až do +20°C.

V nedeľu zrážok pribudne

Počas nedele sa na postupujúcom fronte prehĺbi oblasť nižšieho tlaku, ktorá prinesie na naše územie výraznejšie zrážky.

Pršať bude predovšetkým na juhu a východe územia. Najmenej zrážok treba očakávať na severozápade Slovenska. Teploty sa v nedeľu dostanú na +8 až +14°C. Západné Slovensko však bude v teplejšom sektore vzduchu a tu teploty môžu vystúpiť až k +17°C. Tieto teploty budú až o niekoľko stupňov nad úrovňou dlhodobého priemeru a podobne teplé počasie zavládne aj v západnej Európe.

Zrážky aj budúci týždeň

Na začiatku týždňa sa dostaneme do vplyvu oblasti nižšieho tlaku, ktorý prinesie opäť prevažne oblačné počasie so zrážkami.

Výraznejšie zrážky treba očakávať od stredy, kedy k nám vo výškach opäť zatečie chladnejší vzduch a na hory sa vrátia snehové vločky. V nižších polohách však snežiť určite nebude a teploty sa počas dňa budú pohybovať od +7 do +15°C, čo sú na súčasnú ročnú dobu priemerné teploty.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Polooblačno
28 °C / 9 °C
Tadeáš
Zajtra
Prehánky, búrky
31 °C / 13 °C
Adriána
Štvrtok
Búrky
29 °C / 12 °C
Ladislav
Piatok
Búrky
29 °C / 12 °C
Beáta
Sobota
Dážď
24 °C / 11 °C
Peter
Nedeľa
Prehánky
27 °C / 8 °C
Melánia
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd