Pred nami sú stabilné, slnečné aj veľmi teplé dni

Peter Minárik
Po upršanej sobote sa počasie začne výraznejšie zlepšovať. Nadchádzajúce dni nám už zrážky nehrozia.

Počas utorka ovplyvňoval počasie na našom území front, ktorý najmä na severozápadné Slovensko priniesol intenzívne zrážky. Počas niekoľkých hodín spadlo od 25 do 50 mm zrážok, čo okamžite spôsobilo na takmer všetkých vodných profiloch vzostup tokov a tie dosahovali úroveň 1. a 2. povodňového stupňa. Ako však v noci zrážky ustali, tak spoločne s tým začali aj klesať toky.

Zrážok je zatiaľ veľmi veľa

Rok 2016 sa zatiaľ nesie vo vlhkom duchu. Na všetkých pozorovacích staniciach je ročný prebytok zrážok a to až výrazný. V priemere sa prebytok zrážok pohybuje od 100 do 200 mm zrážok nad úrovňou normálu. Najväčší prebytok zrážok je aktuálne v Hurbanove, kde je v súčasnosti až o takmer 300 mm zrážok viac ako je dlhodobý priemer ročných úhrnov zrážok k polovici novembra. 

Aj vďaka vysokej nasýtenosti pôdy sa takmer okamžite výdatnejšie zrážky na našom území prejavujú na vzostupoch vodných tokov.

Počasie sa upokojí

V nasledujúcich dňoch nám však zrážky nehrozia. Na začiatku budúceho týždňa preberie počasie pod svoju kontrolu tlaková výš, ktorá sa bude nachádzať v oblasti Ruska. Po jej zadnej strane k nám začne prúdiť od juhu veľmi teplý vzduch.

Slnečno, postupne aj s hmlami

Prvé dni budú v znamení slnečného počasia. V druhej polovici týždňa sa však už naplno prejaví inverzný charakter počasia, a tak slnečné počasie bude panovať predovšetkým na horách. V nižších polohách počítajte s hmlou alebo s nízkou oblačnosťou, ktorá sa môže udržať aj po celý deň.

Na miestach, kde sa udrží hmla by sa teploty mali pohybovať počas dňa pod hranicou +10°C. Ak však vykukne slnko, tak teploty pôjdu až k +15°C, čo sú teploty vysoko nad hranicou dlhodobého priemeru.

Zmena počasia až na konci týždňa

Stabilné počasie nás čaká celý budúci týždeň. Zmena sa črtá až ku koncu mesiaca. Do našej oblasti by mal vpadnúť chladnejší vzduch a je zatiaľ pomerne pravdepodobné, že začiatok decembra prinesie sneh aj do nižších polôh.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Občasný dážď
19 °C / 6 °C
Anton
Zajtra
Zamračené
23 °C / 7 °C
Vasil
Sobota
Jasno
26 °C / 7 °C
Vít
Nedeľa
Prehánky
25 °C / 10 °C
Blanka
Pondelok
Prehánky, búrky
28 °C / 12 °C
Adolf
Utorok
Skoro jasno
30 °C / 11 °C
Vratislav
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd