Pred nami sú upršané a veterné dni. Sneh sa bude topiť, hladiny tokov

Peter Minárik
Odmäk sa v nasledujúcich hodinách dostane aj do vyšších polôh a naberie na intenzite. Do konca februára zimu nečakajte.

Pred nami je séria upršaných a veľmi veterných dní. Počasie bude typické pre začiatok marca. Snehová pokrývka sa nebude roztápať len v nižších polohách, ale aj na horách. Výdatné zrážky, ktoré nás čakajú nasledujúce dni v kombinácii s topiacim sa snehom budú zásobovať vlahou naše povodia a očakávajú sa tak vzostupy vodných hladín.

Vysokotlakové počasie nahradí nízkotlakové

Uplynulý týždeň priniesol na naše územie niekoľko slnečných dní o ktoré sa postaral komplex niekoľkých tlakových výši, ktoré sa rozkladali nad Európou. Tlakové výše prinášali inverzné počasie. Teplo tak po rozplynutí hmiel nebolo len v nížinách, ale aj vo vyšších polohách, kde sa teploty šplhali na mimoriadne vysoké hodnoty a snehová pokrývka v lyžiarskych strediskách prežívala doslova ,,muky,,. V Telgárte v stredu vystúpila teplota na +12,9°C a v obľúbenom lyžiarskom stredisku na Štrbskom Plese sa teplota vo štvrtok dostala až na +12,4°C

Vysoké teploty nás nasledujúce dni čakajú len v nižších polohách. Nasledujúce dni sa naše územie ocitne v teplejšom, ale veľmi vlhkom západnom, atlantickom prúdení. Cez oblasť Škandinávie bude totiž postupovať niekoľko oblastí nižšieho tlaku vzduchu spoločne s jednotlivými frontálnymi vlnami.

Nasledujúce dni budú upršané a veterné

Blízkosť rozsiahleho komplexu nízkeho tlaku spôsobí zvýraznenie tlakového gradientu, čo bude súvisieť s narastajúcou rýchlosťou vetra. Ten môže fúkať v nárazoch 10 až 20 m/s, vo vyšších polohách, predovšetkým na hrebeňoch hôr s rýchlosťou až víchrice.

Oveľa výraznejšie však budú zrážky, ktoré k nám tieto tlakové níže budú prinášať. Od utorka až do štvrtka nás čaká upršané počasie. Najvýraznejšie zrážky očakávame v utorok, kedy na severe Slovenska môže spadnúť až 30 mm zrážok.

Ďalšie dva dni môže na severe stredného Slovenska spadnúť 15 až 30 mm zrážok. Nakoľko najvýraznejšie zrážky spadnú v oblastiach s bohatou snehovou pokrývkou, tak stúpať budú predovšetkým vodné toky v oblasti stredného Slovenska. Výdatná nádielka je však stále aj na horách krajného východu, kde sa taktiež očakávajú vzostupy najmä menších riek. Hladiny môžu ojedinele dosiahnuť úroveň 1. povodňového stupňa.

Nasledujúce dni by mali priniesť pomerne teplé počasie a hranica sneženia sa bude pohybovať niekde na hranici 1200 až 1500 metrov nad morom. Počas noci bude hranica sneženia klesať aj pod 1000 m n.m. 

Premenlivé počasie aj nasledujúce dni

Nasledujúce dni by malo byť počasie ako na hojdačke. S príchodom víkendu sa v našej oblasti ochladí, no postupne sa začne opäť otepľovať aj na hranicu +10°C. 

Zaujímavé sú vyhliadky na prelom februára a marca. Teploty by mohli vystúpiť aj nad +15°C, no na začiatku marca sa očakáva vpád studeného vzduchu a sneženie by sa mohlo vrátiť aj do nižších polôh.

TIP: Vyhliadku počasia na prelom februára a marca si pozrite TU.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Polooblačno
28 °C / 9 °C
Tadeáš
Zajtra
Prehánky, búrky
31 °C / 13 °C
Adriána
Štvrtok
Búrky
29 °C / 12 °C
Ladislav
Piatok
Búrky
29 °C / 12 °C
Beáta
Sobota
Dážď
24 °C / 11 °C
Peter
Nedeľa
Prehánky
27 °C / 8 °C
Melánia
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd