PREDPOVEĎ: Pred nami sú posledné zimné dni. Potom príde oteplenie a dážď

PREDPOVEĎ: Pred nami sú posledné zimné dni. Potom príde oteplenie a dážď
Peter Minárik

Posledné dni sme na Slovensku zažívali pravú zimnú atmosféru. Sneh už napadol na celom území a okrem toho nás sužuje chladné počasie. To sa však už čoskoro zmení, keďže naše územie čaká oteplenie a dážď.

Zima je len na svojom začiatku. 1. decembrom začína obdobie meteorologickej zimy a tohtoročná zima prišla pomerne rýchlo. Sneh už napadol na celom našom území, vrátane nížin a aktuálne zažívame aj chladné mrazivé počasie.

Pre milovníkov zimy však máme zlé správy. Numerické modely avizujú na našom území oteplenie, ktoré so sebou prinesie odmäk a návrat kvapalných zrážok do nížin.

Sneh sa bude roztápať takmer na celom našom území, s výnimkou horských oblastí a z nižších polôh môže úplne zmiznúť. Topenie snehu spolu s blížiacim sa dažďom navyše môže opäť vyvolať povodne.

Víkend prinesie sneženie

Počas nasledujúcich hodín však budeme ešte zažívať zimné počasie. V sobotu nás hneď ráno začne ovplyvňovať oklúzny front, ktorý sa bude nad naším územím rozpadať, no bude stále pomerne chladno, a tak by zrážky mali byť snehové.

Sobota prinesie do západného a severozápadného Slovenska sneženie, ktoré však nebude intenzívne. Počítajte s tým, že napadne maximálne 1 až 3 cm.

K večeru zrážky ustanú, ale v noci zo soboty na nedeľu sa začne cez Slovensko presúvať ďalší oklúzny front. Od západu začne v nedeľu snežiť, pričom sneženie môže byť aj intenzívne. Najvýdatnejšie bude snežiť na západnom Slovensku, kde by mohlo napadnúť 5 až 10 cm nového snehu. Na zvyšku územia napadne do 4 cm.