Predpovedí na zimu nie je nikdy dosť. Čo hovoria najnovšie výstupy modelov?

21.11.2022 o 19:02 - Dominik Cenkner

V súvislosti s tým, čo sa deje vo svete, mnohých zaujíma, aká bude tohtoročná zima. Aj my sme vás už informovali o prvých predpovediach na zimné mesiace. Lenže predpovede sa pravidelne aktualizujú a dnes sú už k dispozícii najnovšie dáta. Zmenilo sa niečo?

Predpovedí na zimu nie je nikdy dosť. Čo hovoria najnovšie výstupy modelov?
Ilustračné foto, zdroj: Emília Franeková

Pre predpoveď na vzdialenejšie obdobie musíme siahnuť po dlhodobých klimatologických modeloch. Tie nám však presnú predpoveď počasia nedajú, ale vedia nám simulovať očakávaný charakter prúdení na našej planéte.

Zatiaľ tieto výstupy hovorili o teplotne nadpriemernej zime. December by mal byť v našej oblasti o +0,5 až +1 °C teplejší, ako je dlhodobý priemer. Január by mal patriť k relatívne priemernému zimnému mesiacu. Priemerná januárová teplota by mala byť len slabo nad normálom, do +0,5 °C. Doposiaľ mal byť február najteplejším mesiacom. Priemerná februárová teplota mala skončiť o +1 až +1,5 °C vyššie, ako je bežné.

Najnovšie výstupy

Nás, a určite aj vás, zaujímajú najnovšie predpovede. Podľa odborníkov z webovej stránky Severe Weather už poznáme odpoveď na otázku, aké počasie môžeme očakávať túto zimu. Meteorológovia dokázali predpovedať, ako sa tropický jav La Niña, ktorý ovplyvňuje rôzne regióny vrátane Európy, bude správať počas chladných dní. 

V tejto aktualizácii sa meteorológovia zamerali na tri sezónne modely. ECMWF z Európy, CFSv2 zo Spojených štátov a severoamerický projekt NMME. Grafické údaje pochádzajú z projektu Copernicus Climate a CPC/NCEP. Pre nás je dôležitý model ECMWF, ktorý naznačuje dianie v Európe.

Aká teda bude zima?

Očakáva sa, že Európa bude mať na väčšine kontinentu nadpriemerné teploty. Priemerné teploty sú uvedené nad oblasťami na západe, ktoré sú pod vplyvom blízkej oblasti nízkeho tlaku vzduchu.

To naznačuje, že nad časťami západnej a časťami strednej Európy sa môžu vyskytnúť obdobia s väčším počtom studených frontov a chladnejších dní.

Takýto model môže ešte umožniť rozpad prúdenia a severné prúdenie vzduchu do strednej Európy neskôr v priebehu roka a začiatkom budúceho roka.

Modely nie sú v stopercentnej zhode, pokiaľ ide o situáciu v severnom Atlantiku. Hlavným kľúčom je poloha a sila tlakových systémov nad Islandom/Grónskom vo vzťahu k severoamerickému modelu.

Z hľadiska zrážok sa nad strednou a západnou Európou predpokladajú prevažne priemerné až suché podmienky. Viac zrážok sa očakáva nad južnými časťami kontinentu. Predpoveď sneženia ukazuje, že nad Európou bude menej snehu, pričom vo vyšších polohách môže byť sneženia viac.

Rozdiel v množstve snehu oproti dlhodobému priemeru, zdroj: severe-weather.eu
Rozdiel v množstve snehu oproti dlhodobému priemeru, zdroj: severe-weather.eu

Podrobnejšiu predpoveď na nadchádzajúcu zimu nájdete na tomto odkaze.

Reklama MediaAd