Prekvapivé sneženie zasypalo Slovensko. Teraz však príde ďalší zvrat a sneh sa roztopí

Peter Minárik

V uplynulých hodinách zasiahlo naše územie pomerne významné sneženie. Už teraz sa však začína počasie opäť meniť a v nadchádzajúcich hodinách sa prudko oteplí.

Slovensko má za sebou celkom intenzívne sneženie o ktoré sa postarala rozsiahla tlaková níž, ktorá sa vytvorila nad Čiernym morom a postupovala ďalej cez Ukrajinu. S touto tlakovou nížou bol spojený teplý front a práve zrážkové pole tohto frontu prinieslo na naše územie sneženie.

Sneženie zasypalo hneď viaceré oblasti východného a severného Slovenska a to vrátane nížin. Napadlo prevažne od 3 do 8 cm snehu, no nájdu sa aj lokality kde napadlo výrazne viac snehu.

Najviac snehu evidujú predovšetkým vyššie položené oblasti a horské priechody, kde sneženie spôsobilo najväčšie komplikácie. Samozrejme však sneženie spôsobilo komplikácie aj v nížinách, nakoľko veľa vodičov už prezulo na letné pneumatiky.

V týchto chvíľach sa na našom území stále vyskytujú zrážky, ktoré sú aj snehové, no ich intenzita už klesá.

Zároveň sa začalo meniť aj skupenstvo zrážok. Za teplým frontom k nám totiž začal prúdiť teplý vzduch, ktorý už v niektorých oblastiach zodvihol teploty nad bod mrazu a čerstvá snehová nádielka sa začala topiť. Dnes sa však topenie snehu zintenzívny.

Sneh a roztopí. Prichádza oteplenie

Teplý vzduch už dnes pocítime na celom našom území. Dnešná teplota sa nad bod mrazu dostane aj v severných regiónoch Slovenska. Najteplejšie bude na západe a juhovýchode, kde sa teplota môže vyšplhať aj k +10 °C. Na zvyšku územia vystúpia teploty do +7 °C.

Ešte teplejšie by malo byť zajtra, kedy vo Východoslovenskej nížine, kde taktiež napadlo slušné množstvo snehu vystúpi teplota až na +12 °C. Takúto teplotu už snehová pokrývka nevydrží a roztopí sa.

Sneh tak v nadchádzajúcich hodinách z nášho územia zmizne a to v mnohých oblastiach už počas dnešného dňa. Topenie snehu ešte zintnezívnia kvapalné zrážky, ktoré dnes hrozia až do výšky 500 metrov.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Jasno
31 °C / 12 °C
Daniel
Zajtra
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Magdaléna
Utorok
Búrky
29 °C / 11 °C
Oľga
Streda
Prehánky, búrky
28 °C / 12 °C
Vladimír
Štvrtok
Polooblačno
25 °C / 7 °C
Jakub
Piatok
Občasný dážď
24 °C / 8 °C
Anna Hana
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd