Prichádza ZMENA po vlne slnečného a teplého počasia. Od západu sa blíži FRONT. Takto to vyzerá s búrkami

13.09.2023 o 18:46 - Peter Minárik

Avizovaná zmena počasia práve v týchto chvíľach prichádza nad naše územie. Oblačnosť sa zväčšuje na západe Slovenska a na Záhorí sa vyskytujú prvé zrážky. V nadchádzajúcich hodinách však bude na našom území zrážok a aj búrok výrazne viac.

Prichádza ZMENA po vlne slnečného a teplého počasia. Od západu sa blíži FRONT. Takto to vyzerá s búrkami
foto: Vladimír Drotár

Práve v týchto chvíľach na západe Slovenska končí šnúra letného a teplého počasia. Uplynulé dni sme na našom území zažívali stabilný a teplý charakter počasia, o čo sa starala tlaková výš.

Nad naše územie sa už práve teraz nasúva oblačnosť studeného frontu a začínajú padať prvé kvapky.

Počasie prináša zmenu

Na takmer celom západnom Slovensku sa už zatiahla oblačnosť, čo súvisí s nasúvajúcim sa studeným frontom. Spolu s tým prichádzajú aj prvé zrážky.

Zatiaľ sa jedná prevažne o slabší dážď, ale nad severné Záhorie prichádza aj prvá búrka z Česka.

Práve v Česku sú zatiaľ zaznamenávané najsilnejšie búrky. Sondážne merania nám však ukazujú, že dnes to na výrazný búrkový systém nebude. Energie je síce dostatok, no dynamika na studenom fronte je veľmi slabá.

V nadchádzajúcich hodinách tak na západe a severozápade Slovenska budeme svedkami podobného počasia ako v Česku a v Rakúsku. Budú sa tvoriť jednotlivé búrkové bunky, ktoré môžu prinášať krupobitie a lokálne silnejšie zrážky, podobne ako tomu bolo v Moravskej Třebovej, kde sa vyskytla doteraz najsilnejšia búrka dnešného dňa.

Večer bude búrok viac

Nowcastingové predpovedné modely naznačujú, že najvyššie riziko búrok u nás je medzi 21:00 až polnocou a to predovšetkým v oblasti severozápadného a západného Slovenska.

Búrky by však nemali byť príliš intenzívne a budú prinášať sprievodné javy intenzitou 1. výstražného stupňa. Pri búrkach tak môže zosilnieť vietor, vyskytovať sa môžu menšie krúpy a najvyššie riziko predstavujú zrážky, ktoré môžu priniesť lokálne zatopenie.

Počas noci búrková aktivita zoslabne a očakávajte najmä dážď, ktorý sa bude presúvať smerom k východu. Zajtrajší deň už bude úplne iný ako ten dnešný. Od rána bude na našom území panovať zamračené počasie s dažďom a najmä vo východnej polovici Slovenska sa môžu vyskytovať aj slabšie búrky.

Dnešnú situáciu aktuálne sledujeme ONLINE a všetko podstatné nájdete TU >>>

Reklama MediaAd