Do našej oblasti mieri pomerne výrazná zmena počasia, ktorá ukončí celodenné mrazy a veľmi nízke nočné teploty. Čo sa však udeje potom je aktuálne náročné predvídať.
Uplynulé dni nad naše územie zatiekol mimoriadne chladný kontinentálny vzduch z Ruska, ktorý prišiel nezvyčajne od juhu. Tento výrazne studený vzduch, ktorý do východnej Európy priniesol teploty klesajúce až k -30 °C, najskôr prenikol nad Balkán a následne sa od juhu dostal aj nad naše územie.
V dôsledku toho zažívame v posledných dňoch mimoriadne mrazivé počasie. Denné teploty sa pohybujú len okolo nuly a v nočných hodinách klesajú až k -20 °C.
Zdá sa však, že zmena je na dohľad a mala by prísť už v priebehu nasledujúcich dní.
Počas víkendu by mala nad naše územie doraziť zmena v podobe zatečenia teplejšieho vzduchu od juhu. Ten sa k nám dostane po okraji rozsiahlej tlakovej níže nad západnou Európou.
V dôsledku toho dôjde k výraznému zmierneniu teplôt. Nočné mrazy budú už len slabé a počas dňa sa na takmer celom území očakávajú teploty nad bodom mrazu. V nedeľu by sa mohli teploty vyšplhať až na +7 °C.
Zároveň sa však od sobotného večera začne od juhu nad naše územie nasúvať zrážkové pole. Keďže sa už budeme nachádzať v teplejšej vzduchovej hmote, zrážky by mali na väčšine územia postupne prechádzať do kvapalnej formy.
V sobotu večer a v nedeľu sa treba pripraviť najmä na východe územia na výskyt dažďa, pričom sa spočiatku môže ojedinele tvoriť aj poľadovica. Víkend tak definitívne ukončí mrazivé počasie a prinesie dážď.
Numerické modely naznačujú, že v pondelok by sa nad naše územie mohlo nasunúť ďalšie zrážkové pole, ktoré by prinieslo intenzívnejší dážď a ďalšie oteplenie. Táto predpoveď je však zatiaľ neistá, čo je zrejmé aj z ansámblových výstupov modelu ECMWF. Ten sa síce aktuálne prikláňa k teplejšiemu scenáru, no jeho potvrdenie ešte nie je isté.
Situácia je naďalej predpovedne náročná, keďže cez našu oblasť bude postupovať rozsiahle teplotné rozhranie, ktoré bude oddeľovať dve výrazne odlišné vzduchové hmoty.
Napríklad v Prahe by v pondelok mohlo husto snežiť, zatiaľ čo v Bratislave by mal prevládať dážď. Poloha tohto teplotného rozhrania sa bude ešte spresňovať a od nej bude závisieť aj výsledné skupenstvo zrážok.