Piesočná búrka na Aljaške. Ako tento fenomén vzniká?

Veronika Sádovská

Pri pojme prachová alebo piesočná búrka si predstavíme oblak prachu zahaľujúci Saharu či inú púšť. Tieto búrky však vznikajú aj v chladnej Aljaške.

Poslednýkrát poryl oblak prachu Aljašku len nedávno - 22. októbra. Ako v severných a chladných oblastiach vzniká prach?

Prach na titulnom obrázku (pozrieť si ho môžete aj v galérii na konci článku) vznikol ľadovcovou činnosťou, kedy ľad rozdrvil skaly na jemný prach a piesok. Ten neskôr poputoval riekou Copper River až do jej delty. 

Keďže ide o jemné častice, pod vplyvom silnejšieho vetra sa malé častice ľahko vznesú do ovzdušia. Obzvlášť 22. októbra fúkal na Aljaške veľmi silný vietor, kvôli nízkemu tlaku vzduchu. Výrazne tak pomohol sformovať sa takémuto oblaku prachu.

Silný sezónny vietor je dôsledkom toho, že sa na Aljaške pravidelne od polovice septembra do konca novembra vyskytujú takéto prachové búrky. Rovnako aj hladiny riek začínajú postupne klesať, pretože prichádza zima a ľadovce sa prestávajú topiť. To zanechá bahno a naplaveniny prístupné silnému vetru na brehoch riek.

Tento prach je pravdepodobne aj veľmi dôležitým elementom ekosystému Aljašky. Obsahuje železo a mikroživiny, ktoré vyživujú fytoplanktón v Aljašskom zálive. To sú zatiaľ dohady odborníkov. O prašných búrkach v týchto oblastiach sveta sa dozvedeli až vďaka rozvoju nových pozorovacích technológií. Môžeme tak očakávať nové zistenia aj v rámci tohto fenoménu piesočných búrok v severných regiónoch sveta.

 

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno, búrky
27 °C / 10 °C
Ferdinand
Zajtra
Búrky
23 °C / 10 °C
Petronela
Sobota
Búrky
23 °C / 10 °C
Žaneta
Nedeľa
Polooblačno
24 °C / 10 °C
Xénia
Pondelok
Prehánky, búrky
24 °C / 7 °C
Karolína
Utorok
Prehánky, búrky
25 °C / 10 °C
Lenka
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd