Prievidzské pavúky zmiatlo teplé počasie. Začali vo veľkom tkať až 500-metrovú pavučinu

Prievidzské pavúky zmiatlo teplé počasie. Začali vo veľkom tkať až 500-metrovú pavučinu
Veronika Salayová

Pavúky pri Prievidzi poriadne zmiatlo teplé jarné počasie. Jarok pri hlavnej ceste pred obcou Diviacka Nová Ves v okrese Prievidza je posiaty pavučinami, ktorý dosahuje dĺžku až pol kilometra. 

V obci Diviacka Nová Ves v okrese Prievidza môžu obyvatelia pri hlavnej ceste pozorovať jarok posiaty pavučinami. Nejde však o nenápadné pavučiny na malom úseku, ale o poriadne veľkú bielu perinu na ploche približne 500 metrov, informujú Noviny.sk.

Tento jav majú na svedomí pavúky − plachtárky. „Sú ich tu tisíce. Môžeme vidieť, že na jednej pavučine je tridsať jedincov a tých pavučín je tu neskutočne veľa. Je zaujímavé, že sa tieto jedince takto nakumulovali,“ uviedla pre Noviny.sk Ľudmila Černecká  z Ústavu ekológie lesa SAV Zvolen.

Ide o netypický objav, ktorý prekvapil aj samotných odborníkov, pretože s ničím takýmto sa vo februári ešte u týchto pavúkov nestretli. 

 

Na Slovensku je teplo

Môže však za to teplé jarné počasie, ktoré plachtárky poriadne zmiatlo. Pavúky sú v týchto dňoch veľmi aktívne a, ako vidieť, obalili aj celé stromy. Niekoľko pavúkov zobrali aj na expertízu a ich správanie podrobia skúmaniu, uvádzajú Noviny.sk. 

Takéto teplé počasie však nepomýlilo iba pavúky, ale napríklad aj včely či iný hmyz. Rovnako začali kvitnúť aj ovocné stromy, najmä v južných lokalitách Slovenska, a postupne prilietajú aj sťahovavé vtáky. 

 

Na Slovensku zažívame nadpriemerne teplý február, pričom teploty sa už niekoľko týždňov pohybujú vysoko nad dlhodobým priemerom, a to v rozmedzí od 5 do 10 °C. Ochladenie je nateraz v nedohľadne. Viac o vývoji počasia na nasledujúce dni nájdete TU

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Prehánky
12 °C / -3 °C
Jela
Zajtra
Občasný dážď
13 °C / -4 °C
Marcel
Nedeľa
Prehánky
13 °C / -4 °C
Ervín
Pondelok
Prehánky
13 °C / -3 °C
Slavomír
Utorok
Prehánky
12 °C / -3 °C
Vojtech
Streda
Občasný dážď
13 °C / -2 °C
Juraj
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd