Pripravte sa na nádherné nebeské divadlo. Uvidíme kométu. Kde a kedy bude viditeľná?

28.01.2023 o 18:03 - Peter Minárik

Nad našimi hlavami sa odohráva úžasné nebeské divadlo. Nádherná kométa je pozorovateľná po vyše 50 000 rokoch a bude až zhruba do polovice februára. Kedy však budú najideálnejšie podmienky na jej pozorovanie?

K Zemi sa blíži prekrásna kométa, ktorá má zelenú farbu. Podľa farby dostala aj svoj názov, no v niektorých kruhoch sa volá aj ako "neandrtálska" kométa. V odborných kruhoch ide o kométu s označením C/2022 E3 (ZTF)

Kométa sa stále viac a viac približuje k našej planéte a už teraz je ju možné pozorovať na oblohe. Podmienky však budú ešte o čosi lepšie.

Úchvatná vesmírna šou

Veľkolepá zelená kométa C/2022 E3 (ZTF) je viditeľná voľným okom v optimálnych podmienkach. Za optimálnymi podmienkami v tomto prípade rozumieme oblasti bez svetelného smogu a pri jasnej, nočnej oblohe.

na začiatku februára bude kométa najbližšie k Zemi
na začiatku februára bude kométa najbližšie k Zemi

Kométa bola objavená v marci 2022 astronómami Frankom Masci a Bryce Bolinom na observatóriu Palomar v Kalifornii.

Úchvatná je práve svojim jasne zeleným chvostom. Zelená farba kométy je v dôsledku jej chemického zloženia. Podľa spätných výpočtov sa k našej planéte približuje táto kométa po prvý ráz za 50 000 rokov, čo znamená, že keď bola naposledy kométa viditeľná, tak planétu Zem zdieľali neandrtálci spolu s Homo sapiens.

Zelená, alebo ak chcete neandrtálska kométa sa približuje každým dňom k našej planéte a najbližšie k našej Zemi, teda v perigeu bude na začiatku februára. Vtedy ju bude možné pozorovať najjasnejšie. Kométa sa však už predviedla astrofotografom. Takto bola zachytená nad sopkou Etna.

foto: Dario Giannobile
foto: Dario Giannobile

Ako zelenú kométu pozorovať?

Zelená kométa momentálne obieha severnú oblohu a na začiatku februára sa dostane najbližšie k Zemi. Ak chcete vidieť kométu, stačí večer a v noci pozerať na sever a hľadať slabo-zelenkastú žiaru. Pozorovanie uľahčí ďalekohľad, no za správnych meteorologických podmienok a v oblastiach bez svetelného smogu bude kométa viditeľná aj voľným okom.

Kométu môžete pozorovať aj online vo väčšine astronomických aplikácii. Aktuálne mieri k súhvezdiu Žirafa. 

Po dosiahnutí najbližšieho bodu k zemskému povrchu sa začne presúvať do blízkosti Marsu, čo by vám mohlo uľahčiť pozorovanie. 

Reklama MediaAd