Pripravte sa na VIANOČNÉ POVODNE. Sneh sa prudko topí. Bude až jarných +15 °C

Pripravte sa na VIANOČNÉ POVODNE. Sneh sa prudko topí. Bude až jarných +15 °C
Peter Minárik

Vianočné sviatky prinesú na naše územie povodne, ktoré hrozia predovšetkým na západnom a strednom Slovensku. O vzostup vodných tokov sa postarajú zrážky a oteplenie.

Veľké množstvo snehu, ktoré napadlo pred Vianocami na našom území sa počas včerajšieho dňa začalo topiť a dnešný deň dá snehovej pokrývke posledný klinec do rakvy.

Už včera sneh mizol doslova pred očami a dnešné teploty spôsobia, že snehová pokrývka sa bude topiť doslova raketovou rýchlosťou.

Výrazné topenie snehu v kombinácii so zrážkami, ktoré nás zasiahli sa postarajú o výrazný vzostup vodných tokov, ktoré sa dostanú na úrovne povodňových stupňov.

Vodné toky začali rásť v noci

Počas noci prišli na naše územie od severozápadu zrážky, ktoré priniesli výraznejšie úhrny najmä do Žilinského a Trenčianskeho kraja. Tieto zrážky v kombinácii s topiacim sa snehom sa dnes prejavia na hydrologickej situácii na našom území.

Už včera dosiahla hladina rieky Morava v Devínskej Novej Vsi úroveň 2. povodňového stupňa a 2.SPA tesne lizol Dunaj v Bratislave. 

Zatiaľ čo tieto vodné toky okolo polnoci kulminovali, tak ostatné toky na našom území budú počas dnešného dňa prudko rásť.

Povodne hrozia na mnohých riekach

Topiaci sa sneh sa už počas noci začal prejavovať na povodí riek Hron a Nitra. Úroveň povodňových stupňov dosahujú aktuálne rieky Žitava, Nitra, či Handlovka. Povodňový stupeň dosahuje aj rieka Myjava v Myjave.

Dnešný deň prinesie teploty, ktoré sa budú na celom území pohybovať od +4 do +10 °C, pričom na západnom Slovensku by sa teploty mohli dostať až k +15 °C.

Vysoké teploty spôsobia prudké topenie snehu a tak dnes počítajte na viacerých riekach západného a stredného Slovenska s výrazným vzostupom vodných hladín. Rieky a potoky budú dosahovať povodňové stupne a hrozí, že sa v niektorých oblastiach rieky vylejú.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Búrky
23 °C / 5 °C
Viola
Zajtra
Búrky
25 °C / 5 °C
Gertrúda
Pondelok
Prehánky, búrky
25 °C / 6 °C
Bernard
Utorok
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Zina
Streda
Prehánky, búrky
26 °C / 7 °C
Júlia
Štvrtok
Polooblačno
26 °C / 8 °C
Želmíra
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd