Živého jedinca hlbokomorskej ryby známej ako „čierny diabol“ pozorovali na morskej hladine neďaleko obľúbenej turistickej destinácie. Takýto nezvyčajný úkaz bol pozorovaný po prvýkrát v histórii pozorovaní, keďže tento hlbokomorský živočích nedokáže prežiť na dennom svetle.
Hlbokomorskú rybu nazývanú čierny diabol (Melanocetus johnsonii) môžete poznať napríklad z detskej rozprávky Hľadá sa Nemo.
Veľa krásy táto ryba naozaj nepobrala, ale v tmavej hlbočine, ktorú obýva, jej ju ani netreba. Hlbokomorské živočíchy zvyčajne čelia úplne iným problémom.
Okrem chladu (v hlbinách panujú teploty okolo +2 až +3 °C) a enormne vysokému tlaku (v hĺbke 10 000 metrov pod morom spočíva na každom štvorcovom centimetri tiaž s hmotnosťou jednej tony) musia zvládnuť aj nedostatok svetla, na čo sú však tieto živočíchy prispôsobené.
Veľký rozruch vo vedeckej obci však vyvolal dospelý jedinec, ktorý sa z hlbín prišiel pozrieť na slnečné lúče napriek tomu, že ho prvý a zároveň posledný pohľad na slnko stál život, informuje CNN.
Vedci z organizácie Condrik Tenerife urobili zábery dospelého čierneho diabla, známeho aj pod vedeckým názvom Melanocetus johnsonii, žijúceho blízko hladiny oceánu, kam už prenikajú slnečné lúče.
Morskí biológovia boli na výskumnej expedícii žralokov pri pobreží španielskeho ostrova Tenerife, keď ich šokoval pohľad na túto hlbokomorskú rybu.
Bolo to vôbec prvýkrát v histórii pozorovaní, čo takto vysoko doplával živý jedinec. Tak blízko morskej hladiny boli doteraz videní iba mŕtvi dospelí jedinci tohto druhu.
Príbeh tejto hlbokomorskej ryby mnohých dojal, keďže za svoju zvedavosť zaplatila tým najcennejším – prvý pohľad do slnečných lúčov v živote bol zároveň aj jej posledným.
Morská biologička Laia Valorová vysvetľuje, že čierny diabol o nejaký čas na to uhynul.
„Zbadali sme ho, keď sme sa vracali do prístavu. Zrazu som zazrela niečo čierne, čo nevyzeralo ako plast,“ popísala zážitok z 26. januára, ktorý sa odohral asi dva kilometre od pláže San Juan na západe ostrova Tenerife.
„Nebol ale v dobrom stave a žil už len pár hodín,“ dodala. „Keď sme sa uistili, že je mŕtvy, vzali sme ho opatrne so sebou a odviezli do múzea prírody a archeológie v Santa Cruz de Tenerife,“ uviedla biologička.
Čo prilákalo rybu tak blízko nebezpečných slnečných lúčov tak ukáže až výskum.