Pršať prestane až dnes večer. Hladiny ešte stúpnu

Veronika Salayová

Uplynulé dni sa na Slovensku nesú v znamení výdatných a neutíchajúcich zrážok. Pršať prestane už dnes večer. 

V predchádzajúcich dňoch sme na našom území nemali núdzu o dážď. Početné zrážky prináša na naše územie tlaková níž, ktorá sa presúva cez naše územie smerom nad Poľsko. 

Dobrou správou je, že pršať prestane už dnes večer. Dážď začne postupne slabnúť vo večerných hodinách od juhu. Dovtedy na naše územie tlaková níž ešte v priebehu dňa prinesie nemalé úhrny zrážok.

Za dnešný deň by malo ešte spadnúť od 20 do 40 mm zrážok, a to predovšetkým na severozápade a na strednom Slovensku. Hladiny vodných tokov tak budú v priebehu dnešného dňa stúpať. 

Rozloženie zrážok a najvyššie úhrny na našom území. Zdroj: Meteologix
Predpokladané rozloženie zrážok a najväčšie úhrny na našom území. Zdroj: Meteologix

Situácia na slovenských vodných tokoch je veľmi zlá. 3. SPA aktuálne platí až pre 12 vodomerných staníc na Slovensku. Najviac tokov sa z brehov vylieva na Gemeri a na Spiši, pričom zlá situácia je aj na Turci či Hornom Ponitrí. K týmto vodným tokom môžu pribudnúť aj ďalšie, ktoré aktuálne už teraz dosahujú 2. SPA, hlavne na strednom Slovensku.

Doterajšie úhrny sú na Slovensku sú veľmi vysoké. Na mnohých miestach presahujú úhrny za 24 hodín viac ako 50 mm. Najviac zrážok v priebehu predchádzajúceho dňa a noci spadlo v Smoleniciach, kde zrážkomery zaznamenali až 92,3 mm zrážok.

Úhrny zrážok za posledných 24 hodín. Zdroj: SHMÚ
Úhrny zrážok za posledných 24 hodín. Zdroj: SHMÚ

Aktuálnu polohu zrážok si môžete odsledovať na našom iRadare

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Búrky
25 °C / 5 °C
Gertrúda
Zajtra
Prehánky, búrky
25 °C / 6 °C
Bernard
Utorok
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Zina
Streda
Prehánky, búrky
26 °C / 7 °C
Júlia
Štvrtok
Polooblačno
26 °C / 8 °C
Želmíra
Piatok
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Ela
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd