PRVÉ BÚRKY už udreli na Slovensko: Čo nám dnes hrozí?

Ema Bazhaykin

Prvé búrky dorazili na Slovensko už v skorých ranných hodinách. Čo od nich dnes môžeme očakávať?

Počasie na Slovensku dnes v plnej miere ovplyvní studený front. Pripraviť sa treba na vlnu intenzívnych búrok, pričom situácia bude nebezpečná. Hrozia nám nebezpečné sprievodné javy ako veľké krúpy, prívalové zrážky aj silný vietor.

Pred studeným frontom nad našou oblasťou vrcholí príliv veľmi teplého vzduchu, ktorý je mimoriadne vlhký. To dopomáha energii, ktorú búrky potrebujú pre svoj rozvoj.

Ako sa očakávalo, búrky, ktoré nad naše územie postupujú zo západu, už začali úradovať aj u nás okolo 6:30 h. Na juhozápade Slovenska už udreli prvé blesky.

Búrková situácia k 6:30
Búrková situácia k 6:30, zdroj: iMeteo
 

Na čo by sme sa dnes mali pripraviť

U susedov v Česku včera úradovali veľmi silné búrky, ktoré spôsobili veľa škôd. Dnes všetko nasvedčuje tomu, že podobne extrémne počasie udrie aj u nás.

Pre celé naše územie dnes platí výstraha pred silnými búrkami, predovšetkým pozdĺž juhu celého Slovenska. Silné búrky môžu byť sprevádzané nebezpečnými sprievodnými javmi, ktoré môžu páchať materiálne škody. Pozor by ste si však mali dávať predovšetkým vy.

Najextrémnejšie búrky sa očakávajú predovšetkým v Maďarsku a čiastočne na juhu Slovenska. Búrky budú v priebehu dňa postupovať na východ nášho územia.

V týchto oblastiach je riziko veľmi veľkých krúp, ktorých priemer by mohol presiahnuť aj 5 cm. Vo zvyšných oblastiach treba počítať s možným výskytom prívalových zrážok, silných poryvov vetra a krúp s priemerom 2 až 3 cm.

 

 

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno, búrky
33 °C / 15 °C
Magdaléna
Zajtra
Búrky
31 °C / 16 °C
Oľga
Streda
Búrky
29 °C / 13 °C
Vladimír
Štvrtok
Prehánky
25 °C / 7 °C
Jakub
Piatok
Prehánky
27 °C / 10 °C
Anna Hana
Sobota
Jasno
32 °C / 11 °C
Božena
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd