Prvé búrky v roku 2023 máme na Slovensku. Od severu mieri cez naše územie vlna zrážok na studenom fronte

05.01.2023 o 11:26 - Peter Minárik

Po nezvyčajnom začiatku roka, ktorý bol najteplejším v histórii tu máme opäť nezvyčajné počasie. Na severe Slovenska sa vyskytujú búrky, ktoré tu prináša studený front. Búrky sa v nadchádzajúcich hodinách môžu vyskytovať aj na ďalších miestach nášho územia.

Prvé búrky v roku 2023 máme na Slovensku. Od severu mieri cez naše územie vlna zrážok na studenom fronte
ilustračné foto

Slovensko zažíva ďalšie nezvyčajné počasie. Nezvyčajne začal už prvý deň tohto roka, kedy teploty prekonali historické teplotné rekordy. Po veľmi teplom počasí však teraz prichádza zmena, ktorá nadpriemerne teplé počasie zarazí.

Na vine je postupujúci studený front, ktorý v týchto chvíľach prináša pomerne zaujímavé počasie na sever Slovenska, kde sa vyskytujú búrky. Tie sa však počas dňa môžu vyskytnúť aj na ďalších miestach nášho územia. Počasie bude divoké.

Búrky sa tvoria na fronte

Nad východnou Európou sa aktuálne nachádza tlaková níž a okolo nej prúdi do našej oblasti od severozápadu až severu chladnejší, morský vzduch. Ten sa v našej oblasti mieša s teplým vzduchom, ktorý aj nad naše územie prúdil v uplynulých dňoch.

Toto premiešavanie vzduchových hmôt vytvára teplotný kontrast na studenom fronte, ktorý práve postupuje od severu, čo je dôsledkom pomerne nezvyčajnej situácie, že na severe Slovenska sa tvoria búrky.

Búrky sa ako prvé vyskytli na juhu Poľska, v prihraničí so Slovenskom, no v týchto chvíľach sa búrková aktivita vyskytuje aj na našom území. Počas búrok silnie vietor a zrážky.

Prvé blesky tohto roka

Aktuálne sme na našom území zaznamenali už 99 bleskov. Blýskalo sa predovšetkým v oblasti Pienin, no najviac bleskov evidujeme na Orave.

prvé búrky v tomto roku zaznamenané na Slovensku, zdroj: blesky.burky.cz
prvé búrky v tomto roku zaznamenané na Slovensku, zdroj: blesky.burky.cz

Počas búrok silnie aj vietor, ktorý v nárazoch dosahuje rýchlosť cez 20 m/s. V nadchádzajúcich hodinách treba počítať s tým, že zrážkové pole na tomto studenom fronte bude postupovať cez naše územie smerom k juhu a na fronte sa aj naďalej môžu tvoriť búrky.

Slabšie búrky so silnejším dažďom sa tak môžu vyskytnúť na celom území. Večer zrážky ustanú, no na sile naberie silný vietor. Aktuálny výskyt búrok sledujte TU.

Reklama MediaAd