PRVÉ INFO: Budúci týždeň bude tropický. Teploty by mohli ísť až nad +35 °C

Peter Minárik

Víkend by mal na naše územie priniesť teplotne podpriemerné počasie, no od začiatku budúceho týždňa nás čaká zmena a to zásadná. Príliv veľmi teplého vzduchu do našej oblasti spôsobí, že teploty sa na našom území vyšplhajú zrejme až nad +35 °C.

K nášmu územiu sa blíži studený front, ktorý začne postupovať od severu a na naše územie prinesie dážď. Zrážky by však príliš výrazné byť nemali a na našom území v nadchádzajúcich hodinách spadne najviac do 5 mm zrážok. Výnimočne viac by mohlo spadnúť pri ojedinelej búrke.

Studený front tak veľa zrážok neprinesie, ale zaujímavý je tento studený front tým, že je teplotne veľmi výrazný. Za ním k nám vpadne chladný vzduch od severu, ktorý prinesie mimoriadne chladný víkend.

Cez víkend teploty do +20 °C

Za studeným frontom k nám počas noci začne od severu prenikať chladný vzduch, čo pocítime počas celého víkendu. Maximálne teploty by sa na našom území mali pohybovať prevažne pod hranicou +20 °C. O niečo teplejšie by mohlo byť v južných okresoch nášho územia.

Teploty, ktoré nás čakajú počas víkendu nie sú na záver mája rozhodne bežné. V porovnaní s dlhodobým teplotným normálom budú víkendové teploty o 5 až 10 °C nižšie ako je priemer.

Víkend síce bude chladný, ale to vykompenzuje budúci týždeň, kedy naopak našu oblasť čaká teplotne výrazne nadpriemerné počasie. Teploty by na našom území mohli stúpať nad hranicu +35°C, pričom v Európe bude ešte o čosi teplejšie.

V Európe až +40 °C

Počas budúceho týždňa zohrá výraznú rolu tlaková výš, ktorej stred sa postupne usadí nad východnou Európou. Táto tlaková výš po jej zadnej strane začne do našej oblasti od juhu pumpovať mimoriadne teplý vzduch.

Teploty by na našom území mali stúpať každý deň, pričom najteplejšie by na našom území malo byť vo štvrtok a v piatok. Teploty by mali stúpať vysoko nad hranicu +30 °C a v najteplejších lokalitách nášho územia by mohli vystúpiť až cez +35 °C.

očakávané teploty v piatok na našom území
očakávané teploty v piatok na našom území

Čakajú nás tak mimoriadne teplé dni. Tieto teploty budú až o 5 °C vyššie ako je na súčasnú ročnú dobu bežné, no v Európe bude ešte o čosi teplejšie.

Najteplejšie počasie sa očakáva na Balkáne. Zatiaľ čo u nás budú atakovať teploty hranicu +35 °C. Tak v Chorvátsku, v Bosne, či v Srbsku budú teploty atakovať až úroveň +40 °C.

očakávané teploty v piatok na Balkáne
očakávané teploty v piatok na Balkáne

Po veľmi chladnom víkende tak treba pripraviť opaľovacie krémy a klimatizácie. Budúci týždeň totiž bude tropický. Vyhliadku deň po dni si pozrite TU.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Búrky
25 °C / 5 °C
Gertrúda
Zajtra
Prehánky, búrky
25 °C / 6 °C
Bernard
Utorok
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Zina
Streda
Prehánky, búrky
26 °C / 7 °C
Júlia
Štvrtok
Polooblačno
26 °C / 8 °C
Želmíra
Piatok
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Ela
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd