PRVÉ INFO: Cez Európu sa rúti výrazný front s búrkami a s vetrom. Nebezpečný vietor udrie aj na Slovensku

03.10.2023 o 06:57 - Peter Minárik

Napriek tomu, že nám začal ďalší jesenný mesiac, tak jeseň vonku zatiaľ vôbec nič nepripomína. V jesennom období je však často veternejšie. Vlna silného vetra sa teraz rúti do Európy a môže spôsobiť menšie škody.

PRVÉ INFO: Cez Európu sa rúti výrazný front s búrkami a s vetrom. Nebezpečný vietor udrie aj na Slovensku
ilustračné foto Windy

Prvé jesenné dni sa na našom území nesú v znamení pokojného počasia. Na našom území prevláda nadpriemerne teplé počasie, za čo môže prítomnosť tlakovej výše a príliv teplejšieho vzduchu od juhu.

Vďaka tomu sa teploty na našom území šplhajú na hodnoty, ktoré sú typické skôr pre záver leta. Toto letné počasie bude na našom území zotrvávať aj naďalej, ale čaká nás mierne prerušenie. Tým bude studený front, ktorý v noci z utorka na stredu bude postupovať cez Európu.

Pozor na silný vietor

Počasie v Európe už dnes ovplyvní postupujúci studený front, ktorý bude pomerne rýchlo postupovať smerom k nášmu územiu.

Tento studený front počas dnešného dňa ovplyvní počasie najmä v oblasti Beneluxu a Nemecka. V priebehu večerných hodín sa studený front dostane nad Česko a Rakúsko.

Čo tento studený front prinesie sú zrážky. Tie by však nemali byť príliš výrazné. Výraznejšie sa budú vyskytovať pri prípadných búrkach, ktoré však hrozia predovšetkým v Nemecku. Vo všetkých spomínaných krajinách treba počítať so silným nárazovým vetrom, ktorý bude silný predovšetkým na čele postupujúceho frontu.

Vietor začne silnieť najmä v noci

Nárazy vetra budú dosahovať v našej oblasti rýchlosť 70 až 90 km/h a to aj v nižších polohách. So silným vetrom treba počítať aj u nás a to najmä nasledujúcu noc. Vietor začne silnieť po polnoci a najsilnejší bude na západnom Slovensku. Najsilnejší vietor treba očakávať medzi polnocou a skorými rannými hodinami.

Vietor zosilnie postupne aj na ďalších miestach nášho územia, avšak už nebude taký silný, ako na západe krajiny.

Prechod studeného frontu prinesie na naše územie aj ochladenie. Teploty by mali poklesnúť o zhruba 5-6 °C, no už v ranných hodinách sa začne vyčasovať a opäť nás čakajú slnečné dni.

Reklama MediaAd